Fico i jeho korunní princ jsou v maléru

  - Foto: ČTK
Fico i jeho korunní princ jsou v maléru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Premiér Robert Fico bydlí v luxusním bytě u člověka podezřelého z daňových podvodů a ministr vnitra Robert Kaliňák od stejného muže koupil podíl ve firmě v čase, kdy úřady podezření prověřovaly. Oba se tváří, že je všechno v pořádku, zatímco v Bratislavě pod balkonem předsedy vlády protestují tisíce lidí. Tak vypadá nejnovější politická aféra na Slovensku, které právě přebírá předsednictví v Evropské unii.

O co jde v jedné z největších slovenských afér za poslední desetiletí, po níž by v jiných státech padl ministr a možná i celá vláda? Hlavními postavami jsou premiér Robert Fico, jeho stranická dvojka, vicepremiér a ministr vnitra Robert Kaliňák a podivná postava slovenského byznysu Ladislav Bašternák.

Premiér po operaci

Fico právě prožívá těžké období. S odřenýma ušima se stal premiérem poté, co v posledních čtyřech letech přišel o třetinu voličů, a skončil v koalici se Slovenskou národní stranou, která jeho Směr v popularitě začíná dohánět. Jeho podivnou koalici doplňují dvě pravicové strany, s nimiž si ještě před čtvrt rokem nedokázal přijít na jméno – maďarsko-slovenský Most–Híd a strana Sieť, která mezitím v podstatě zanikla a v průzkumech je její popularita kolem jednoho a půl procenta.

To je ovšem jen první, a méně nepříjemný díl dnešních Ficových trablů. Předseda vlády, který je vášnivý sportovec a téměř každý den ho bylo vidět při tréninku na dunajské hrázi, krátce po volbách právě při ranním běhu zkolaboval, překonal lehký infarkt a lékaři 51letému politikovi museli udělat náročnou operaci srdce s dvojitým bypassem. Kvůli své zvláštní povaze a zřejmě i snaze zachovat si image „Superslováka“ v podstatě nemarodil a ani ne týden po propuštění z nemocnice řídil zasedání vlády.

Teflonový ministr

Robert Kaliňák naopak neprožíval špatné období. Navzdory zhoršující se pověsti z něj potřetí udělali ministra vnitra, v čase premiérovy nemoci se stal jeho zástupcem a sám na rozdíl od svého šéfa vypadá zdravě. Jde o druhého nejpopulárnějšího levicového politika s mimořádným dosahem na různé bezpečnostní složky státu, který má stejně jako jeho šéf zálibu v luxusních autech a hodinkách. Kromě toho má Kaliňák pověst teflonového politika, a to i díky mimořádně dobrým osobním vztahům s novináři, z nichž část si na ministra prostě netroufá. Navíc nikdy velké chyby nedělal, a pokud mohl, k politice se raději nevyjadřoval a tvářil se, že je pouze ministrem vnitra.

Bugatti a lesklé sako

Podnikatele Ladislava Bašternáka zná naopak osobně málokdo. Jeho auto ovšem zná celá Bratislava. Má totiž jeden z patrně dvou místních supersportovních aut Bugatti Veyron za nejméně 25 milionů českých korun, a navíc s oblibou parkuje na místech pro vozíčkáře, což novinářům vysvětluje tak, že mu nic jiného nezbývá, protože Bugatti je příliš široké na běžná bratislavská parkovací místa. V médiích se objevilo jen pár jeho fotek a úspěch má zejména ta, na níž stojí v lesklém saku a s účesem podobným Jaromíru Jágrovi v první půli svojí profesionální kariéry.

Ladislav Bašternák podniká zejména v luxusních nemovitostech v bratislavském Starém Městě, kde se pozemky šplhají i nad 25 tisíc českých korun za čtvereční metr. I když jich mnoho nevlastní, postavil jeden z nejluxusnějších apartmánových domů na Slovensku na Napoleonově vršku nedaleko Bratislavského hradu, parlamentu a rozsáhlého Horského parku. Již sama budova je jednou z nejznámějších dodatečně zlegalizovaných černých staveb a stojí na místě s patrně nejlepším výhledem ve městě, odkud si prý v roce 1809 prohlížel nově dobyté území po bitvě u Wagramu Napoleon Bonaparte.

Milionářský byt za divnou cenu

Již samo stěhování premiéra do bytu v komplexu Bonaparte s obrovskou rozlohou 377 metrů plus 101metrová terasa vyvolalo otázky, zda si to vůbec předseda vlády může dovolit. Za pronájem v novostavbě podle svých slov platí více než 70 tisíc korun měsíčně, oficiální plat má přitom jen něco přes 90 tisíc. Fico tvrdí, že to se svojí manželkou, profesí advokátkou, platit dokážou. Další otázka je, zda nájemné není výrazně nižší než tržní ceny, protože jde patrně o jeden z nejdražších bytů na Slovensku. Premiér navíc nikdy novinářům neposkytl důkaz, že mu peníze každý měsíc na účet Bašternáka odcházejí. Týdeník Plus 7 dní se snažil spočítat cenu zařízení bytu. Jen knihovna v jeho pracovně od jisté italské značky prý stála téměř půl milionu korun.

Jakkoli to působí divně, Fico žije v bytě již více než tři roky. Jeho sousedy jsou lidé z byznysu, ale i straničtí kolegové, například bývalý ministr dopravy Ján Počiatek. Část budovy vlastní také firma přítele premiéra a jedné z hlavních postav česko-rakouské korupční aféry okolo nákupů vozidel Pandur Miroslava Výboha.

Koupil za 325, prodal za 38 milionů a stát mu vrátil DPH

A teď k aféře samé. Devět dní poté, co v roce 2012 Ficova strana s přehledem vyhrála volby a bylo jasné, že sama sestaví vládu, a tím pádem bude sama kontrolovat veškeré dění ve státě, Bašternák udělal na první pohled nelogický obchod. Koupil v jiné novostavbě v centru Bratislavy sedm bytů za astronomickou částku 12 milionů eur (325 milionů Kč). Byty ale později prodal jen za zhruba 1,4 milionu eur (38 milionů Kč) a od státu si nechal vyplatit dva miliony eur (zhruba 54 milionů korun) jako vratku DPH. Podivný obchod, který logicky připomíná školní případ podvodu na DPH, prověřoval daňový úřad, finanční kriminálka, prokuratura a policie. Nic nekalého ovšem kupodivu nenašly. Všechny tyto instituce řídí lidé zvolení Směrem, nominanti Směru, nebo Kaliňák osobně.

Když na podivný obchod krátce po březnových volbách upozornil Denník N a týdeník Trend, vypadalo to jen na středně zajímavou kauzu. Problémy dvojice Kaliňák–Fico ale teprve začaly.

Slovenský Snowden

Asistent opozičního poslance Filip Rybanič, který je rovněž zaměstnancem Tatra banky, v níž má Kaliňák účet, se totiž rozhodl zahrát si na slovenského Snowdena a nakoukl mu do něj přes firemní terminál. Zjistil, že ministr vnitra dostal od firmy, v níž byl Bašternák společníkem, dohromady 260 tisíc eur (sedm milionů korun ) jako „splátku půjčky“. Asistenta zatkla policie pro porušení bankovního tajemství, ministr ale musel přiznat, že od Bašternáka koupil podíl ve firmě, a to právě v době, kdy případ řešila finanční kriminálka; později případ dostala policie, která vyšetřování zastavila. Podíl ve firmě má navíc zřejmě mnohem větší hodnotu, než jakou za ni Kaliňák zaplatil, a opozice mluví o úplatku.

Ani to ale není vše. Ministr vnitra nepřímo Bašternáka obhajoval. Ten prý oněch 12 milionů eur za byty platil v hotovosti. „Před čtyřmi roky to byl analogový svět, svět keše, svět, kdy se platily věci,“ hovořil ministr o 12 milionech, které prý neplatil přes bankovní účet. Když opozice kvůli kauze dováděla v parlamentu, u řečnického pultu vysypala svazky papírků ve velikosti stoeurových bankovek v počtu odpovídajícím 12 milionům. Přinesla je ve 24 taškách a vážily 118 kilogramů.

Opozice vyštrachala záznam policejní hlídky, která kontrolovala Bašternákovo Bugatti. Když mu chtěli napařit pokutu za nebezpečné předjíždění a jízdu přes plnou čáru, někam volal a hlídce se záhy přes mobil ozval jejich nadřízený se slovy, ať ho pustí, protože je to „náš člověk“. I když si poctiví členové dopravní hlídky na protekci pro Bašternáka stěžovali, na inspekci, která patří přímo pod ministra vnitra, zatím nepochodili.

Poslední ránou důvěryhodnosti vyšetřování celé kauzy bylo, když se ukázalo, že dvojice prokurátorů, kteří mají na starosti vyšetřování asistenta Rybaniče, náhodou bydlí v domě, který postavila Bašternákova firma.

Fico ministrovi věří

„Ministr vnitra má důvěru partnerů v zahraničí. Kdyby byl vinen z toho, z čeho ho opozice obviňuje, nikdo by si s ním nepodal ruku,“ obhajoval o víkendu Kaliňáka již poněkolikáté obyvatel Bašternákova bytu premiér Fico. Odmítá se rovněž vystěhovat z bytu v domě Bonaparte.

Ministr se obhajuje tím, že na nezávislou policii nemá žádný vliv, kromě toho, že do funkcí dosadil hlavní policejní funkcionáře a médiím už raději ani na otázky ke kauze neodpovídá. Říkal ale, že podvody s DPH jsou vymyšlenou kauzou a „orgány konaly standardně tak, jak konat měly“.

Mezinárodní ostuda

Zatímco si premiér a jeho ministr užívají ostudy na Slovensku, problém si ale ani náhodou nepřiznávají, z aféry Bašternák může vzniknout blamáž mezinárodní. Slovensko se od 1. července stává předsednickou zemí Evropské unie. Opozice je ve formě a slibuje pravidelné protesty u Ficova domu. Již na první z nich před bytový komplex Bonaparte přišlo kolem pěti tisíc lidí, stovky z nich měly trička s nápisem „Fico chrání zloděje“ a mávaly mu po okny červenými kartami – stejně jako je Pražané ukazovali před časem Miloši Zemanovi.

Navíc v parlamentu se bude již podruhé hovořit o možnosti ministrova odvolání, jak to žádá opozice, která ovšem na podobný krok samozřejmě nemá dost hlasů.

Kaliňáka, který bude s touto aférou na triku řídit schůzky ministrů vnitra EU, mezitím k odchodu vyzvali i dva vlastní europoslanci. „Kaliňák ví sám, že by odstoupit měl. Nemusí ho k tomu nikdo vyzývat a bylo by i pro něj vhodnější, pokud by to udělal,“ řekla Denníku N europoslankyně za Směr Monika Flašíková Beňová, podle níž o problému ministra jeho zahraniční partneři patrně již dávno vědí a na schůzkách ministrů vnitra se nebude cítit příjemně.

Balkánský problém

Je toho najednou moc? Je to ještě silnější káva než byt od strýce Vika, kvůli němuž skončil Stanislav Gross? Mnohem víc, než postihlo španělského ministra průmyslu Josého Manuela Soriu, který v dubnu odstoupil, když se zjistilo, že má účet v daňovém ráji? A několikanásobně více než v případě lotyšského ministra zdravotnictví Guntise Belēvičse, který se vzdal před dvěma týdny, když se provalilo, že se nechal na neakutní operaci zapsat mimo pořadník?

Robert Fico kdysi říkal, že ministry po chybách odvolá do tří minut. Kauza Bašternák trvá již čtvrt roku a ukazuje, že na Slovensku, a zejména u zdejší levice, platí spíše balkánské než západní standardy politické kultury. A že pokud máš za kamaráda ministra vnitra, jezdíš luxusními auty a bydlí u tebe předseda vlády, můžeš na Slovensku v podstatě všechno.