stávka za platy

Ke stávce na poště se připojilo jen 100 lidí a 150 sympatizantů

 
stávka za platy
Ke stávce na poště se připojilo jen 100 lidí a 150 sympatizantů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ke stávce na České poště se dnes připojilo jen zhruba 100 lidí z 30.000 zaměstnanců. Protest dále podpořilo kolem 150 sympatizantů z řad pošťáků, ale i aktivistů mimo poštu. Před pražskou třídírnou v Malešicích se sešla asi stovka lidí, před brněnským uzlem zhruba 50. V ostatních sběrných uzlech a na pobočkách, včetně hlavní pošty v Praze, se zřejmě nestávkovalo. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK a informací České pošty.

Stávku za zvýšení mezd o 2500 korun vyhlásily tři z devíti odborových organizací na poště. Výstražný dvouhodinový protest začal v 17:00. Před vchodem do centrální třídírny v pražských Malešicích se postupně sešlo asi 100 lidí s transparentem stávka. Předseda koordinačního stávkového výboru Evžen Dvorský během shromáždění uvedl, že odbory obdržely více než 400 stížností na zastrašování na pracovišti, pokud se zaměstnanci ke stávce připojí. Chystá proto trestní oznámení na vedení podniku.

Podle místopředsedy stávkového výboru Petra Pohla v brněnské třídírně podepsalo, že se stávky zúčastní či ji podporují, ze 450 zaměstnanců 135. Po 17:00 před třídírnou stávkovalo podle Pohla asi pět desítek lidí. „Doufám, že někteří, kteří ještě přijdou do práce na šestou hodinu, tak se ještě připojí. Zatím z toho celkového počtu nejsem zrovna nadšený,“ uvedl Pohl. Doplnil, že jde o výstražnou stávku, která v žádném případě neovlivnila chod přepravního uzlu. Brněnská třídírna funguje pro celou jižní Moravu. V plném provozu denně zpracuje až milion dopisů. Za hodinu zvládnou dva listovní třídiče asi 90.000 zásilek.

Česká pošta nahradila podle mluvčího Matyáše Vitíka stávkující pracovníky jinými zaměstnanci a brigádníky. „V následujících dnech bude vedení České pošty vyhodnocovat škody způsobené jak samotnou stávkou, tak její přehnanou medializací ze strany menšinových odborů, které svým jednáním odrazovaly zákazníky od využívání služeb České pošty. Po tomto vyhodnocení se vedení České pošty rozhodne o dalších právních krocích,“ dodal.

Stávkující si vybrali pro protest nejexponovanější část roku. Před Vánocemi se počet doručovaných balíkových zásilek více než zdvojnásobuje.

Původně odboráři oznámili, že očekávají zhruba 6000 stávkujících, tedy pětinu zaměstnanců pošty. Velké odbory na poště, které v listopadu podepsaly dohodu o růstu platů o 2,6 procenta, tedy asi o 550 Kč, od dubna příštího roku, se k protestu nepřipojily.

Organizátory od stávky neodvrátil ani slib představitelů vlády rozdělit zaměstnancům třetinu z 1,4 miliardy Kč z kompenzace univerzální služby, což by znamenalo odměnu zhruba 1200 až 1400 Kč na zaměstnance měsíčně.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 22.700 Kč a na konci roku má být zhruba 23.000 Kč měsíčně, tedy více než 4000 Kč pod celostátním průměrem. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

,

19. prosince 2016