Nejcennější koncerny světa. Amerika ukazuje všem záda

Nejcennější koncerny světa. Amerika ukazuje všem záda

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Koncerny ze Spojených států vévodí světovým burzám. Podle studie EY (dříve Ernst & Young) pochází v současné době desítka nejhodnotnějších firem z USA. I taková hospodářsky silná země, jakou je Spolkové republika Německo, má nejcennější koncern v žebříčku EY až na šedesátém místě, píše německý magazín Der Spiegel.

Na jeho první příčce je Apple. Hodnota výrobce iPhonů na burze se nyní pohybuje kolem 625 miliard dolarů. Koncern z Cupertina v Kalifornii je hodnotnější než sedm nejcennějších německých firem obchodovaných na burze. Burzovní hodnota Applu překonává dokonce hospodářskou sílu zemí jako Norsko nebo Švédsko

Druhé místo patří holdingu Alphabet Inc., jehož největší vlastněnou společností je Google. Za ním následuje na třetím místě Microsoft. V první stovce se ještě nacházejí též různé banky, pojišťovny a investiční firmy jak ze Spojených států, tak z Číny. Výčet prvních deseti na žebříčku EY:

1. Apple, USA (hodnota na burze 625 mld. dolarů)

2. Alphabet, USA (551 mld. dolarů)

3. Microsoft, USA (492 mld. dolarů)

4. Berkshire Hathaway, USA (405 mld. dolarů)

5. Exxon, USA (376 mld. dolarů)

6. Amazon, USA (366 mld. dolarů)

7. Facebook, USA (340 mld. dolarů)

8. Johnson & Johnson, USA (315 mld. dolarů)

9. JP Morgan Chase, USA (311 mld. dolarů)

10.  General Electric, USA (282 mld. dolarů)

Nejcennějším německým podnikem je podle EY softwarový koncern SAP (Systems - Applications - Products in data processing) z Walldorfu. Se svou hodnotou na burze 103 miliard dolarů se ale v celosvětovém žebříčku umisťuje až na 60. místě. Do první stovky ještě z Německa patří Siemens, Bayer, BASF a Daimler.

Celkově se ale poměr sil posouvá dále k Američanům. Zatímco počet koncernů z USA se oproti předchozímu roku zvýšil z 55 na 59, počet evropských koncernů klesl v první stovce z 26 na 23. "Evropa v současné době nenabízí žádný přesvědčivý obrázek," komentuje tento vývoj Hubert Barth, výkonný ředitel EY v Německu. "Kontinent je politicky nejednotný, hospodářsky se dále rozkližuje a stejně jako dříve bojuje se státní dluhovou krizí, jež se stále znovu může rozhořet a která zatěžuje právě finanční sektor."

K tomu přistupuje silná závislost na klasických průmyslových branžích jakož i nedostatek mladých technologických podniků, které by to mohly dotáhnout až na světovou špičku.

V Evropě hrají podle EY velkou roli hlavně etablované automobilové, farmaceutické a surovinové koncerny. Z USA se do světové Top Ten dostalo hned pět poměrně mladých technologických podniků: Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon a Facebook. Příští rok by mohly jít na burzu další technologičtí pionýři jako Snapchat, Dropbox, Uber anebo Airbnb.

 

 

,

31. prosince 2016