Korunové dluhopisy

Jurečka: Korunové dluhopisy se musí prošetřit, obcházel se jimi zákon

Korunové dluhopisy
Jurečka: Korunové dluhopisy se musí prošetřit, obcházel se jimi zákon

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Finanční správa musí být podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky schopna prověřit okolnosti vydání korunových dluhopisů firem v období kolem roku 2012. Prohlásil to v neděli v České televizi. Pokud se tak neděje, je to podle něj ze strany ředitele úřadu jasné porušení povinností a nemá na svém místě co dělat.

Otázka korunových dluhopisů nedávno vedla ke sporu mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). „Jestliže ředitel Finanční správy nebude schopen udělat efektivní kontrolu u těch firem, které tehdy využily v těch dvou letech ty vysoké emise, a zkontrolovat, za jakých podmínek a jakým způsobem byly ty dluhopisy financovány, tak na tom místě nemá co dělat,“ řekl Jurečka v pořadu Otázky Václava Moravce. „Musí předložit, že ve věci koná, jestli nekoná, tak pro mne je to flagrantní porušení povinnosti ředitele finanční správy,“ dodal.

Mezi firmami, které kolem roku 2012 vydávaly korunové dluhopisy je i společnost Agrofert, kterou do nedávna vlastnil ministr financí a předseda hnutí ANO Babiš. V roce 2013 Babiš dluhopisy své tehdejší společnosti koupil za 1,482 miliardy korun. Korunové dluhopisy, ze kterých se neplatila kvůli znění zákona daň, vydávaly i jiné společnosti. Tento postup, který v té době umožňoval zákon, by mohl být podle kritiků posouzen jako daňový únik.

Předseda vlády Sobotka svého ministra financí Babiše v polovině února vyzval, aby sdělil, jestli se Finanční správa zabývala případy emise a nákupu těchto korunových dluhopisů. Později také uvedl, že bude požadovat vysvětlení otázek kolem zdanění korunových dluhopisů po daňové správě. Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček tehdy k věci řekl, že úřad zatím žádné daňové úniky neodhalil. Prohlásil také, že neví, podle jakých zákonných norem by měla správa postupovat v problematice možných úniků u korunových dluhopisů.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl v roce 2012 ministrem financí, v nedělní diskusi řekl, že finanční správa má právní nástroje na to, aby otazníky kolem korunových dluhopisů vyjasnila. Případu se ale podle Kalouska nevěnuje, protože úřad spadá pod resort, který Babiš řídí.

Kalousek se také ohradil proti tomu, že jako ministr financí umožnil firmám vydávat tento typ dluhopisů a zneužívat je pro optimalizaci. Umožnila to podle něj Česká národní banka (ČNB). „To, že si začaly firmy v roce 2012 vydávat dluhopisy, nebylo proto, že ministerstvo financí vydalo dluhopisy pro domácnosti v roce 2011, ale proto, že na začátku roku 2012 ČNB výrazným způsobem uvolnila vydávání dluhopisů pro financování firem,“ popsal Kalousek. Jurečka ale uvedl, že Kalousek byl tehdy ministrem financí. Říkat nyní, že za to nemůže, to není zodpovědné, soudí ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL.

„Moje firma vydala dluhopisy, aby zajistila financování, a strůjcem toho byl pan (předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav) Kalousek,“ řekl Babiš již dříve rovněž v České televizi.

Rozdávám peníze z dluhopisů, chlubí se Babiš

Návrh na zdanění korunových dluhopisů od Andreje Babiše přišel poté, co Týdeník Echo informoval o tom, že Andrej Babiš neměl dostatek legálních příjmů na nákup dluhopisů Agrofertu v hodnotě 1,5 miliardy korun. Andrej Babiš se důrazem na zákon, který mu korunové dluhopisy umožnil nakoupit, snažil zřejmě odvést pozornost od nákupu samotného.

„Jak jsem slíbil, rozdávám peníze z dluhopisů,“ napsal Andrej Babiš na svém twitteru. Ačkoliv to může vypadat, že Babiš má ušlechtilé cíle, ve skutečnosti podle politiků jen rozdává miliony, o které připravil stát na daních.

Babiš je koupil od svojí tehdejší společnosti Agrofert, a to v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Babiš navíc musel čelit podezření, že na jejich nákup neměl dost peněz. Babiš se ale hájil tím, že dluhopisy nakoupil ze svých příjmů.

,