Babiš kritizoval Českou poštu za hospodaření. Spadá pod Chovance

Babiš kritizoval Českou poštu za hospodaření. Spadá pod Chovance

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Česká pošta by měla vyhovět oprávněným požadavkům na růst platů. Dále by měl státní podnik rozkrýt své hospodaření, které je netransparentní, řekl v pátek novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO). A pokud se poště nedaří, měly by se snížit i odměny managementu, dodal. Pošta podle mluvčího Matyáše Vitíka hospodaří transparentně.

„Česká pošta je velice bonitní aktivum, ale bohužel je to pro mě podnik, který hospodaří velice netransparentně. Za skandální považuji, že generální ředitel má 300 000 Kč plat a ještě 300 000 bonus. Takže jestli se poště nedaří, tak by si měli snížit příjmy,“ uvedl dále Babiš.

„Česká pošta je každoročně nezávisle auditována, k jejímu hospodaření se vyjadřuje také dozorčí rada společnosti. Všechny zákonné povinnosti Česká pošta plní,“ reagoval Vitík.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD), vedením České pošty a zástupci odborů jednal o mzdové situaci v podniku. Menšinové poštovní odbory totiž vyhlásily na pondělí dvouhodinovou výstražnou stávku na podporu svého požadavku zvýšit mzdy o 2500 korun. Vedení pošty, Sobotka i Chovanec požadavek odmítli jako ekonomicky nereálný.

Sobotka po jednání uvedl, že stát by mohl na začátku příštího roku uvolnit pro Českou poštu zhruba 1,4 až 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za poskytování základních služeb v letech 2013 a 2014. Třetina z toho půjde na růst platů, což představuje 1200 až 1400 Kč na zaměstnance měsíčně.

FOTO - Shutterstock

Pondělní stávka

Malé odbory České pošty, které na pondělí chystají stávku, příslib rozdělení peněz z kompenzace univerzální služby mezi zaměstnance neuspokojil a stávku uskuteční. Po jednání u premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) řekl předseda stávkového výboru Evžen Dvorský. Pokud stávka bude, pošta chystá opatření, aby ji zákazníci nepocítili.

„Věřím, že stávka neproběhne, že se slušní zaměstnanci k této akci menšinových odborů nepřipojí a klienti České pošty žádné komplikace nepocítí. Pokud by stávka proběhla, veškeré následky ponesou právě menšinové odbory,“ řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Stávka má trvat od 17:00 do 19:00 hodin a podle předběžných odhadů by se jí mělo zúčastnit kolem 6200 lidí, tedy pětina zaměstnanců podniku. Chovanec upozornil, že již samotné vyhlášení stávky stojí poštu tři až pět milionů korun denně na nižších tržbách z doručování balíků, protože lidé se obávají, že je pošta nedoručí včas. Vedení pošty považuje stávku za nezákonnou, protože odboráři nedodali seznam stávkujících na pracovištích.

Údaj o počtu stávkujících vedení pošty nepovažuje za relevantní, a pokudstávka bude, Česká pošta udělá vše pro to, aby zákazníci její průběh nepocítili, chystá například nahrazení stávkujících dalšími kmenovými zaměstnanci. „V současné době nemáme signály, že by se pracovníci poboček ke stávce aktivně připojili,“ dodal Vitík. Podle Dvorského budou stávkovat například zaměstnanci největší třídírny v pražských Malešicích, ale i v dalších provozech.

,