Hlavní cenu Designbloku získal Velčovský s lustry z kýblů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Absolutním vítězem udílení cen v rámci 18. ročníku tuzemské přehlídky designu a módy Designblok se v neděli stal Maxim Velčovský. Přímo pro Designblok například vytvořil instalaci připomínající obří lustry z plastových barelů nazvanou Slunečnice. ČTK to sdělila mluvčí přehlídky Bára Švehlová. Designblok se koná do pondělí v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti i dalších místech Prahy.
Vedle hlavní ceny pořadatelé udělili ještě 11 cen. V kategorii nejlepší nový nábytek vybrali kolébku Tutu, kterou pro firmu Devoto navrhli Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Spolupracují spolu už od studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Vrtiška už na škole sklízel úspěchy – v roce 2008 dostal Národní cenu za studentský design za lavičku do města. S Vladimírem Žákem se věnují projektům z oblasti architektury, produktového designu i designu grafického.
Jako nejlepší kolekci šperků na Designbloku porota vybrala prezentaci dvojice šperkařů Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří tvoří pod značkou Zorya. Před čtyřmi lety získali titul Grand designér roku za kolekci Virus, v níž experimentovali s chemickými procesy, zkoušeli nejprve řetízky z provazů porůst krystaly kamence a následně vytvořili šperky z červeného zlata nebo chirurgické oceli se surovými diamanty, perlami a pyrity. V neděli bodovali s kolekcemi Cluster, Formula a Graft.
Nejlepší kolekci svítidel má značka Bomma, která také tradičně boduje na výročních oborových cenách Czech Grand Design. Porota jí dnešní cenu udělila za kolekce Soap, již navrhl Ota Svoboda, a Phenomena, jednoduchá svítidla geometrických tvarů navržená studiem Dechem, loňským hlavním vítězem cen Czech Grand Design. Ty pořádá agentura Profil Media, stejně jako Designblok.
Velčovský se podle pořadatelů při tvorbě Slunečnic inspiroval českým kutilstvím a Přemkem Podlahou. „Speciální lustry zhotovené z plastových kýblů dotvářely krajinu Designérie ve střední hale Průmyslového paláce,“ uvedla.
„Tvorbu Maxima Velčovského mohli návštěvníci zhlédnout také v Art House, kde se tradičně představují projekty na pomezí umění a designu a Velčovský v něm vystavil lustr Memento Mori, který vyrobila značka Lasvit. V Superstudiu byl k vidění návrh okna pro českou značku Janošík Okna-Dveře,“ doplnila.
Novinky na Designbloku představily zhruba dvě stovky tvůrců. Českou premiéru měl na přehlídce také nový automobil Škoda Kodiaq.