Slovenská sněmovna bude o zrušení amnestií jednat až za týden

Slovenská sněmovna bude o zrušení amnestií jednat až za týden

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

O ústavní novele, která má umožnit zrušení kontroverzních prezidentských amnestií, začne slovenská sněmovna na žádost opozice jednat až příští týden. Dohodli se na tom v úterý zástupci parlamentních stran, kteří o tom informovali novináře. Návrhem na anulování amnestií, jež brání vyšetření únosu syna bývalého prezidenta Michala Kováče do ciziny, se poslanci původně měli zabývat již v úterý odpoledne v úvodu parlamentní schůze.

Zavlečení syna tehdejšího slovenského prezidenta v roce 1995 do Rakouska, z něhož byla v době vládnutí premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS, se řadí ke stinným stránkám novodobé slovenské historie. Zmiňované amnestie vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.

„Je naděje, že Slovensko může vyřešit toto historické trauma co nejširším konsensem,“ řekl předseda sněmovny a šéf vládní Slovenské národní strany Andrej Danko po schůzce zástupců parlamentních stran.

Ústavní novelu, která by otevřela cestu k následnému hlasování o zrušení zmiňovaných amnestií, předložila parlamentu vláda premiéra Roberta Fica, který v minulosti opakovaně označil amnestie za nezrušitelné. Jednání o novele se navzdory nesouhlasu opozice uskuteční ve zrychleném režimu a podle předsedy koaliční strany Most-Híd Bélu Bugára by se o návrhu mohlo definitivně hlasovat již příští týden.

Největší opoziční strany, které podporují vlastní návrh na zrušení Mečiarových amnestií, možná nakonec vládní předlohu podpoří. „Pokud projdou připomínky, jsme připraveni pro návrh hlasovat,“ řekl předseda nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík.

Slovenský parlament. Ilustrační foto - www.nrsr.sk

Část opozice například požaduje, aby rozhodnutí o zrušení amnestií automaticky nepodléhalo prozkoumání ústavním soudem, jak to předpokládá vládní návrh. Dále by opozice uvítala doplnění předlohy tak, aby bylo s jistotou zamezeno promlčení trestných činů v souvislosti s únosem exprezidentova syna.

I bez hlasů nejsilnějších opozičních stran dokáže vláda svůj návrh ve sněmovně prosadit. Již v pondělí ho podpořila krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), s jejímiž hlasy bude mít koalice třípětinovou většinu potřebnou pro schválení změny ústavy.

,

28. března 2017