Prezident o Forejtovi

Video z Forejtova soukromí je špína, řekl Zeman. O intriky prý nešlo

Prezident o Forejtovi
Video z Forejtova soukromí je špína, řekl Zeman. O intriky prý nešlo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman razantně odsoudil video, které kompromitovalo bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta. Jeho autory, stejně jako novináře, kteří záběry zakoupili, označila hlava státu za špínu. Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro rádio Impuls zároveň odmítl, že by za Forejtovým koncem stály jakékoli intriky.

Změnu na pozici ředitele hradního protokolu nepovažuje Zeman za nijak zásadní. Hlava státu poznamenala, že k výměnám v jednotlivých odborech dochází často. Skandál kolem Forejtova odchodu podle Zemana vyvolávají uměle média.

Zeman se vyjádřil i k videu, na němž je nyní již bývalý ředitel protokolu zachycen při konzumaci drog ve svém bytě. „Já jsem to video – pokud vůbec existuje – neviděl a ani ho nechci vidět. Považuji za špínu lidi, kteří ho natočili. A považuji za ještě větší špínu ty, kdo si ho koupili,“ uvedl prezident v pořadu Kauza dne.

Miloš Zeman - Foto: Jan Zatorsky

Intimní video pořízené údajně v pražském Forejtově bytě nabízeli řadě českých médií dva muži. V posledních týdnech obcházeli redakce a požadovali za nahrávky okolo čtvrt milionu korun. S nabídkou na odkup videa se dvojice obrátila i na deník Echo24.cz. Redakce video odmítla koupit, protože o jeho publikování neměla zájem. Podobně odmítla záznam publikovat další média. Snímky z diskreditujícího videa nakonec zveřejnil jeden malý nejmenovaný server.

Konec Forejta na Hradě Zeman nepokládá za součást napjatých vztahů právě mezi bývalým šéfem protokolu na jedné straně a hradním kancléřem Vratislavem Mynářem a prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým na straně druhé.

Forejt prý o svém konci na Hradě už v minulosti několikrát uvažoval. „Jindra Forejt už těch rezignací podal několik a pan kancléř Weigl – kancléř Václava Klause – dokonce tvrdil, poněkud přehnaně, že za jeho kancléřování těch rezignací podal asi šedesát,“ řekl Zeman.

Prezident i nadále stojí za tím, že Forejt ve své funkci odvedl vynikající služby. V budoucnu mu prý hodlá pomoci s dosazením na pozici velvyslance ve Vatikánu. „Udělám všechno pro to, aby se naplnil jeho sen,“ slíbil Zeman.