parlamentní volby v Británii

‚Marxista, loutka, budižkničemu.‘ Britský deník varuje před Corbynem

parlamentní volby v Británii
‚Marxista, loutka, budižkničemu.‘ Britský deník varuje před Corbynem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Britský deník The Sun se v den předčasných voleb do parlamentu tvrdě opřel do Jeremyho Corbyna. Na titulní stránce vyobrazil šéfa opozičních labouristů v odpadkovém koši, fotomontáž doprovázela hesla jako „přítel teroristů“, marxistický extrémista“ či „loutka odborářů“. Deník zároveň apeluje na čtenáře, aby volbou labouristů „neházeli Británii do koše“.

Titulní stránky největších britských deníků žijí předčasnými volbami do parlamentu. Na sociálních sítích koluje především útočná obálka deníku The Sun, která si svou fotomontáží s Jeremym Corbynem v odpadkovém koši vysloužila pozornost jeho odpůrců i tvrdou kritiku jeho podporovatelů.

„Jedna věc je kritika politiků. Ta je samozřejmě na místě. Druhá věc jsou veřejné urážky, které The Sun předvádí,“ reaguje uživatel Mike Garris na twitteru. Myslí tím především hesla na titulní stránce novin, které Corbyna označují za „přítele teroristů“, marxistického extrémistu“ či „loutku odborářů“.

Deník Daily Mirror se naopak opřel do premiérky Theresy Mayové. Její fotografii na titulní stránce doprovázel velký nápis: „Lži, zpropadené lži a Theresa Mayová“. Deník prosil své čtenáře, aby přestali věřit slibům toryů a neuvrhli Británii do pěti let nejistoty a nestability.

Zatímco pro řadu voličů je hlavním tématem brexit, pro jiné jsou prioritou otázky daní či zdravotních a sociálních služeb. Průzkumy favorizují konzervativce premiérky Theresy Mayové, opoziční labouristé vedení Jeremym Corbynem se na ně však v závěru kampaně dotahovali.

První voliči vyrazili odevzdat své hlasy již ráno, řada z nich cestou do práce. „Volila jsem konzervativce, jiná možnost není. Mayová sice není silná vůdkyně, jak o sobě tvrdí, ale Corbyn by nám zvýšil daně a to je to poslední, co chci,“ řekla ČTK poštovní úřednice Alice Meadowsová, která hlasovala v jedné ze škol londýnského obvodu Westminster North. Před Corbynovým nástupem volila labouristy, ale současný lídr je prý nasměroval příliš doleva.

Británie má většinový volební systém a je rozdělena na 650 obvodů, z nichž v každém se vybírá jediný poslanec. Pozornost stranických lídrů se proto v posledních dnech kampaně soustředila na obvody, které byly v minulých volbách vyrovnané a mohou být klíčem k volebnímu úspěchu.

Jeremy Corbyn ve fotomontáži - FOTO: Twitter / The Sun

Příkladem je právě severní westminsterský obvod v centrálním Londýně, kde v minulosti tradičně vítězili konzervativci a nyní dvakrát za sebou o několik procentních bodů vyhrál kandidát levice. Pokud se Mayové podaří přesvědčit více středově orientované voliče ve vyrovnaných obvodech, může podle analytiků počítat s pohodlnou parlamentní většinou. Pokud je Corbyn získá na svou stranu, bude výsledek vyrovnanější.

„Mayovou volit nemůžu, nevěřím jí, myslí jenom na elitu. Dal jsem hlas liberálním demokratům, jsou nejvíc pro dobré vztahy s EU, které jsou pro nás důležité,“ popsal své rozhodnutí mladý muž v obleku. Středová proevropská strana, jíž dal svůj hlas, nemá podle průzkumů šanci zásadněji promluvit do výsledků a stejně jako skotští nacionalisté by mohla by hrát roli pouze v případě, že konzervativci nezískají parlamentní většinu.

Své hlasy už dopoledne odevzdali vůdci nejsilnějších stran, kteří ještě do pozdních středečních hodin objížděli poslední mítinky a přesvědčovali nerozhodnuté voliče. Mayová odvolila v doprovodu manžela v hrabství Berkshire na jihovýchodě Anglie, Corbyn na severu Londýna. Vůdkyně skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová vhodila svou obálku do urny v Glasgowě.

S ohledem na nedávné teroristické útoky dohlíží na volby zvýšené množství policistů, žádné incidenty však zatím nejsou hlášeny. Volební místnosti se uzavřou ve 22:00 místního času (hodinu před půlnocí SELČ), ihned poté budou zveřejněny první odhady výsledků.

, vt