PROBLÉM KOLEM BABIŠOVÝCH DLUHOPISŮ

‚Pan premiér má před sjezdem, tak kope.‘ Babiš odvádí pozornost

PROBLÉM KOLEM BABIŠOVÝCH DLUHOPISŮ
‚Pan premiér má před sjezdem, tak kope.‘ Babiš odvádí pozornost

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek vyzval ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby nařídil finanční správě prošetřit jeho nákup od daně osvobozených korunových dluhopisů. Babiš to ale nazval jen předvolebním útokem a opět se pokusil odvést od svých problémů a rozporů ve financích pozornost. Tentokrát tím, že nechá prověřit historii korunových dluhopisů vnitřním auditem na svém ministerstvu.

„Musíme dohledat na ministerstvu historii těch dluhopisů, nařídil jsem na to interní audit,“ řekl Babiš v reakci na Sobotkův dopis v České televizi. Babiš se tak opět snaží odvést pozornost od toho, že od tehdy ještě svého Agrofertu nakoupil korunové dluhopisy, ze kterých má každý rok 90 milionů, ale neplatí žádnou daň. Existuje tu tedy podezření, že se Babiš dopustil krácení daně.

Při svém úhybném manévru vinu opět svaluje na svého politického rivala Miroslava Kalouska (TOP 09). „Podle mých informací pan Kalousek dobře věděl, že tam dojde k daňovým…, že tam stát přijde o daně, a nicméně to neřešil,“ řekl Babiš. O tom, že ministru financí leží Kalousek v žaludku svědčí to, že v nedělních Otázkách Václava Moravce použil jeho jméno třiatřicetkrát.

Kalousek byl sice první, kdo korunové dluhopisy, které jsou prakticky osvobozené od daně, využil pro financování státu, ale v zákoně byla tato možnost už od roku 1993, kdy byl ministrem Ivan Kočárník (ODS). Právě Kalousek také tuto možnost v roce 2012 ze zákona odebral. Babiš fígl využil jen pár dní před tím, než ze zákona vypršel.

Babiš nicméně slíbil, že na dopis Sobotkovi odpoví. „Předal jsem to paní náměstkyni Schillerové,“ řekl Babiš s tím, že finanční správa je nezávislá a že on ji neúkoluje. Sobotka žádá ministra financí v dopise, aby se sám vyjádřil k situaci, kdy společnost vydá dluhopisy za několik miliard, které koupí jen majitel firmy. „Nejedná se o podezřelé jednání s cílem obejít placení daní?“ ptá se premiér.

Babiš se tak opět snaží odvést pozornost od toho, že od tehdy ještě svého Agrofertu nakoupil korunové dluhopisy, ze kterých má každý rok 90 milionů, ale neplatí žádnou daň - FOTO: Jan Zatorsky

Babiš ale považuje dopis za „kopnutí“ před sjezdem sociální demokracie. „Pan premiér dělá kampaň, ten dopis dá nejdříve do médií, já to chápu, má před sjezdem, tak do mě každý den kope,“ řekl Babiš. Sobotka už dříve Babišovi jeho počínání s dluhopisy vytýkal. Tenkrát se ale uchýlil k mnohem drsnějšímu způsobu. Na sociální síti Twitter premiér napsal, že Babiš „ojebal český stát“. 

Vedle pochybností, jestli nekrátí stát na dani, Babiš nevysvětlil, za co dluhopisy nakoupil. Z jeho prohlášeních o příjmech a majetkových přiznáních vyplývá, že Babiš na ně neměl mít dostatek legálních příjmů. Na oba problémy jako první upozornil server Echo24 a Týdeník Echo.