Sněmovna bude projednávat daňové podvody ministra financí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se zveřejněním dokumentů o svých příjmech podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska přiznal k daňovým podvodům. Sněmovna bude o této věci debatovat ve středu. Kalousek to prosadil při úterním jednání o změnách programu nynější schůze. Na kauzu jako první upozornil Týdeník Echo. Pro zařazení nového bodu na program schůze hlasovalo 84 ze 147 přítomných poslanců.
Údaje z dokumentů, které pro Babiše zpracovaly dvě velké mezinárodní auditorské firmy, jsou podle Kalouska do značné míry alarmující. Ukazují podle něho na to, že Babiš prodal dvě firmy, které pořídil z neznámých prostředků, za „příjemnou cenu“ 748 milionů korun Agrofertu, který tehdy vlastnil. Agfofert díky tomu mohl snížit daňový základ a odvádět o to méně do státního rozpočtu, uvedl předseda TOP 09.
Babiš potom měl dost peněz, aby mohl koupit korunové dluhopisy Agrofertu s vysokým a netržním šestiprocentním úrokem, řekl Kalousek. Babiš za ně dal skoro 1,5 miliardy korun. Babiš nemusí z výnosů platit daně, Agrofert si o odvedený úrok snižuje daňový základ. „Není pochyb o daňových podvodech současného ministra financí,“ zdůraznil Kalousek.
Pro zařazení nového bodu na program schůze hlasovalo 84 ze 147 přítomných poslanců hlavně z řad TOP 09, ODS a KSČM. Připojila se část poslanců koaličních ČSSD a KDU-ČSL. Z lidovců se například zdrželi hlasování ministři Daniel Herman či Pavel Bělobrádek, k hlasování se nepřihlásil ani Marian Jurečka.
Podívejte se, kdo jak hlasoval ZDE.
Kalouskův návrh nepodpořili zákonodárci ANO, Úsvitu a nezařazení poslanci včetně členů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.
Dovolte, abych navrhl nový bod, jehož název by byl daňové podvody ministra financí. 10. března tohoto roku pan ministr financí zveřejnil materiál, který nazval auditem, byť samotní auditoři upozorňovali veřejnost, že to zase až takový audit není. Nicméně ten materiál je relevantní do té míry, že ho pan ministr financí zveřejnil sám, že se k němu hlásí a že pravděpodobně tedy ty informace, které nám i veřejnosti poskytl, pokládá za správné.
Ty informace jsou do značné míry alarmující. Ony nám totiž říkají, že pan ministr financí dvě firmy, které pořídil z poměrně neznámých prostředků, prodal za velmi příjemnou cenou 748 milionů své vlastní firmě, díky tomu ta firma za tuto akvizici mohla o těch 748 milionů snížit daňový základ v odpisech a dávat o to méně státnímu rozpočtu, a těchto 748 milionů ze svých zdrojů vyplatila svému vlastníku, dnes ministru financí, proto, aby měl dost peněz na to, aby si od té firmy koupil dluhopisy za neuvěřitelně vysoký a netržní úrok 6 %, tím nemusel platit daně, ale ten šestiprocentní úrok opět si jeho vlastní firma uplatňuje do daňového základu a dává o to méně státnímu rozpočtu.
Já jsem zažil v praxi mnoho, ale opravdu jsem ještě nezažil – počkám, až mě pan předseda Faltýnek přestane rušit. Děkuji. Já jsem zažil ve své praxi mnoho, ale opravdu jsem ještě nikdy nezažil, aby kterýkoliv delikvent vydal veřejný dokument a řekl komukoliv, kdo se v této problematice vyzná: zde deklaruji a přiznávám své vlastní protiprávní jednání a své daňové úniky. To je skutečně obsah materiálu, který pan ministr Babiš zveřejnil 10. 3.
Může na rozpočtovém výboru pan generální ředitel Janeček odpovídat jakkoliv drze předsedovi našeho rozpočtového výboru, jeho náměstkyně odpovědná paní Schillerová může být jakkoliv drzá na místopředsedu výboru pana poslance Stanjuru, nic to nemění na tom, že před veřejností leží na stole jednoznačný, prokazatelný, právně definovatelný a několikanásobný daňový podvod současného ministra financí, a to v takovém objemu, že i kdyby pan ministr se všemi koaličními poslanci dělal, co mohl, tak to z těch živnostníků nevyždíme. Nikdy nevyždímá to, o co on sám vzájemnými obchody mezi sebou jako fyzickou osobou a Agrofertem jako právnickou osobou okradl státní rozpočet na daních.
Patříme, já doufám, že k většině, ale možná i k menšině, patříme k těm poslancům, hovořím teď za klub TOP 09, kteří se domnívají, že není možné, aby ministr financí důvěryhodné vlády byl člověk, který sám deklaruje a demonstruje své vlastní daňové podvody. Patříme k těm, kteří se domnívají, že vláda, která říká, že boj proti daňovým únikům je její prioritou, nemůže mít ministra financí, který sám je přeborníkem v této oblasti, a dokonce se k tomu hlásí.
Rozpočtový výbor se tomu minulou středu věnoval. Jsem přesvědčen, že je ústavní povinností Poslanecké sněmovny jako kontrolního orgánu, kterému se vláda České republiky zodpovídá, aby se této, domnívám se, naprosto – až mě přestane rušit Laudát – domnívám se, této naprosto neuvěřitelné a v Evropě bezprecedentní situaci věnoval. S veškerou autoritou bývalého dlouholetého předsedy rozpočtového výboru, s veškerou autoritou bývalého mnohaletého ministra financí si vám dovoluji říct, že není pochyb o daňových podvodech současného ministra financí – zvlášť proto, že se k nim sám hlásí. Možná si ani neuvědomuje, že to je protiprávní jednání a že to jsou podvody. Pokládám za vyloučené, aby se tomu Poslanecká sněmovna nevěnovala, a proto si návrh toho bodu, který jsem avizoval, tedy daňové podvody ministra financí, dovoluji navrhnout jako pevně zařazený bod na středu za již pevně zařazené body. Tuším, že je to pátý bod.