Nezákonné odposlechy Ratha. Soud vrátil policii i druhou část případu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Krajský soud v Praze vrátil policii k došetření druhou větev korupční kauzy kolem bývalého hejtmana Davida Ratha kvůli nezákonně pořízeným odposlechům. Uvedl to ve středu Český rozhlas (ČRo). Má k dispozici usnesení soudu, který o tom rozhodl v lednu.
Případ se týká manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic, kriminalisté v něm navrhli obžalovat devět lidí a osm firem včetně stavební společnosti Metrostav.
Obvinění v druhé větvi kauzy podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho převzali 3,4 milionu Kč. Případ se týká rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu. Celkem šlo o zakázky za více než 700 milionů korun.
Kvůli nezákonně pořízeným odposlechům loni pražský vrchní soud zrušil také původní rozsudek v první větvi korupční kauzy, kde byl Rath uznán vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. „Krajský soud v Praze po přezkoumání zmíněných příkazů k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu dospěl k závěru (ve shodě s Vrchním soudem v Praze), že tyto příkazy trpí zásadní procesní vadou, kterou je jejich nezákonnost,“ citoval ČRo z usnesení, které zdůvodňuje lednové rozhodnutí. Proti aktuálnímu rozhodnutí mohou nyní podat stížnost státní zástupci. Přezkoumal by ji pak pražský vrchní soud.
Oba soudy se v souvislosti s odposlechy shodly na tom, že jim v příkazech k odposlechům chybí úvahy zabývající se důvodností návrhu či vysvětlením, proč byly povoleny na nejdelší možnou dobu. „Byť v nyní projednávané trestní věci není procesní soud vázán závěry shora citovaného usnesení Vrchního soudu v Praze, nelze odhlédnout od toho, že důkazy předkládané v nyní projednávané trestní věci jsou z větší části použity z původní trestní věci, která byla předmětem odvolacího řízení u vrchního soudu,“ uvedl v usnesení soud.
V první části kauzy, která se týká modernizace středočeských nemocnic či opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku, bylo obžalováno 11 lidí. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) kvůli zrušenému rozsudku podal stížnost k Nejvyššímu soudu.