PŘEJMENOVÁNÍ MÍST V BERLÍNĚ

Zelení tlačí na přejmenování berlínských ulic po Afričanech

PŘEJMENOVÁNÍ MÍST V BERLÍNĚ
Zelení tlačí na přejmenování berlínských ulic po Afričanech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zelení v Berlíně usilují o přejmenování ulic a náměstí, které dlouhodobě nesou jména německých kolonizátorů, naopak po Afričanech. Má se tak stát v tzv. africké čtvrti, kde žije velké množství imigrantů, kterým se prý jména ulic nezamlouvají. O přejmenování se aktivisté snaží už dlouho, ale nyní se věc posunula více k svému uskutečnění. Místa tak mají připomínat osoby Matamba, Yaa Asantewaa a Dibobe, které se kolonizátorům postavily nebo kolonizací trpěly. Přival kritiky si za to berlínští politici vysloužili například od Alternativy pro Německo, podle které má metropole mnohem závažnější problémy k řešení. 

Ulice Petersallee a Lüderitzstrasse a náměstí Nachtigalplatz – tato by měla podle německého serveru Berliner Zeitung změnit své historické názvy kvůli pojmenování po osobách z krátkého období německého kolonialismu. Nacházejí se v oblasti německé metropole Berlin-Mitte v části Wedding, v tamní takzvané africké čtvrti, ve které žije značná část migrantů z Afriky a jejich potomků a jména jim patrně nejsou příliš po chuti.

Odkazují totiž například na německého koloniálního podnikatele a cestovatele Carla Peterse, který se na konci 19. století stal říšským komisařem německé kolonie ve východní Africe. Kvůli nelidskému zacházení s domorodci byl ale nakonec úřadu zbaven. Kvůli zacházení s Afričany není zrovna nyní pozitivně hodnocený ani Gustav Nachtigal, který v 19. století přispěl ke vzniku německých kolonií Togoland a Německý Kamerun.

Třetí z nepohodlných názvů pak připomíná německého obchodníka Adolfa Lüderitze, který v 19. století koupil území v oblasti Angra Pequena od domorodého náčelníka. Na místě založil kolonii Německá jihozápadní Afrika, kde se nachází dnešní Namibie. Právě s namibijským kmenem Hererů, který žádá uznání genocidy, se dodnes Německo dohaduje. 

Navrhují africkou královnu, která se postavila Portugalcům

Výbor v městské části Wedding, kterému předsedá politik za Zelené Bertrand Njoume a je v něm také Sabine Weisslerová ze stejné strany, proto chce místo nich připomenout naopak historické postavy, které se kolonizátorům postavily. Navrhuje Nzingu von Matamba z přelomu 16., a 17. století, která byla královnou na území dnešní Angoly a postavila se přicházejícím Portugalcům. 

Jako další určil výbor Yaa Asantewaa, která byla na přelomu 19. a 20. století královnou matkou na území dnešní Ghany a podporovala zase odpor proti britským kolonizátorům. Třetího vybrali Martina Dibobe, který byl v Berlíně vystaven v lidské zoo jako příklad každodenního afrického života. Nakonec se ale vyučil na zámečníka, v Německu se oženil a už tu zůstal. 

V případě, že by jména neprošla, má výbor v záloze ještě několik dalších Afričanů. Rozhodnout o nich musí podle webu Berliner Zeitung další výbory a šanci vyjádřit se k nim budou mít také místní rezidenti, a to ještě před letními prázdninami. Přejmenování by navíc znamenalo, že by místní museli pomyslně „změnit“ bydliště. 

Nicméně proti už jsou teď někteří politici. Nad jejich záměrem se pozastavila například Sabine Schüllerová z Alternativy pro Německo (AfD), podle které by měla berlínská oblast řešit jiné věci. „Máme vysoký podíl bezdomovců, žadatelů o azyl a nezaměstnaných. Kritická je také bytová situace,“ uvedla v rozhovoru pro web Die Freie Welt

Ukazatel na Nachtigalplatz v Berlíně - Foto: commons.wikimedia.org

 

, bp