Boj o celníky

Babiš válčí s Chovancem kvůli celníkům. Chce pro ně větší pravomoci

Boj o celníky
Babiš válčí s Chovancem kvůli celníkům. Chce pro ně větší pravomoci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Spory ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO) ohledně pravomocí pro celní správu pokračují. Babiš totiž stále trvá na tom, aby bylo celníkům v budoucnu umožněno vyšetřovat daňové trestné činy. Naproti tomu šéf vnitra pokládá současný systém, v němž má tuto možnost pouze policie, za funkční a měnit ho nechce. Předseda hnutí ANO podle Chovance kvůli svým vlastním zájmům pouze rozehrává nebezpečnou hru o českou policii.

Andrej Babiš s požadavky na rozšíření pravomocí pro celníky, jež spadají pod jeho ministerstvo financí, přišel už v srpnu loňského roku. Kromě vyšetřování daňových trestných činů by ministr financí rád umožnil celní správě rovněž prošetřování trestních oznámení i u dalších daní, nyní je tomu tak pouze u DPH a spotřebních daní.

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. Až k soudu může policejní orgán celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení. Ministr financí by přitom chtěl pro celníky prosadit stejné pravomoci, jakými dosud disponuje pouze policie.

Proti Babišovu návrhu na rozšíření pravomocí celníků se však postavilo ministerstvo vnitra. Šéf rezortu Chovanec tehdy uvedl, že k dalšímu rozšiřování pravomocí celníků musí vést velmi detailní debata. Přibližně před půl rokem tak vznikl společný expertní tým ministerstva vnitra i financí, který měl stávající stav vyšetřování daňových a celních deliktů pečlivě posoudit.

Celá debata vyvrcholila zasedáním tohoto expertního týmu 24. ledna letošního roku. Ze zápisu jednání, který má server Echo24 k dispozici, vyplývá, že pracovníci ministerstva financí se pokoušeli zdůvodnit nutnost posílení pravomocí pro celníky za pomocí soupisu případů, které celní správa předala k prošetření policii v loňském roce. Ze zhruba 300 případů byly ještě téhož roku vyřešeny více než dvě třetiny. Toto číslo by podle ministerstva financí ještě narostlo právě v případě, že celníkům budou přiznány i další pravomoci.

Proti této argumentaci se však ohradili právě zástupci ministerstva vnitra, podle kterých k takovému předpokladu není žádný důvod. V konečném důsledku by prý došlo pouze ke zdvojení kompetencí a celkovému prodražení stávajícího funkčního systému až o 150 milionu korun ročně. To vše prý bez jakýchkoli jasných důkazů o zefektivnění systémů.

Z celé debaty nakonec vyšel lépe tým ministerstva vnitra. „Po posouzení dostupných informací jsme došli k závěru, ze stávající stav je vyhovující, efektivní a pro potřeby orgánů činných v trestním řízení dobře nastavený. Změny, které Celní správa ČR požaduje, by tento funkční systém pokřivily a s velkou pravděpodobností by vyšetřování daňových a celních deliktů zkomplikovaly. Kromě toho by návrh Ministerstva financí a Celní správy ČR v podstatě znamenal konec fungování velmi úspěšné daňové Kobry, kterými se Andrej Babiš chlubí,“ shrnul pro Echo24 výsledek debaty mluvčí ministerstva vnitra Jiří Kotrbel.

Spor ministrů pokračuje

Debata kolem větších pravomocí pro celníky však zřejmě neskončí ani po usnesení expertního týmu. Ministerstvo financí se totiž chystá předložit své argumenty znovu na jednání koaliční rady. Do 15. února navíc oba rezorty plánují veškeré své argumenty znovu rozpracovat a opět předložit.

Za rozšíření pravomocí pro celníky hodlá i nadále tvrdě bojovat šéf ministerstva financí Babiš. To vše i přes odpor Chovancova rezortu. „V rámci debat s ministerstvem vnitra se to (schválení rozšíření pravomocí) nedaří, i když samozřejmě je to v plánu už velice dávno, myslím že od roku 2008,“ poznamenal Babiš ke svému plánu tiskové konferenci celní správy, která se konala u příležitosti předávání služebních ocenění ve čtvrtek. Ministr financí znovu zopakoval, že podobné větší pravomoci má celní správa i v jiných státech Evropské unie.

Naopak ministr vnitra Chovanec návrhům svého koaličního kolegy nechce vyhovět. „Posílení pravomocí celníků už posoudil tým MV a MF. Nastavený systém funguje. A.Babiš kvůli svým zájmům opět rozehrává nebezpečnou hru o PČR,“ napsal Chovanec na svůj twitterový účet.

Finanční policie

Požadavek na posílení pravomoci celníkům se navíc poněkud rozchází s již přijatou policejní reformou, kolem které vedl Babiš s Chovancem spory v loňském roce. V rámci reorganizace policie vznikla loni z dosud odděleného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) nová Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). V jejích strukturách byl od 1. ledna letošního roku ustaven speciální útvar Finanční policie, pod nímž v rámci projektu takzvané Daňové kobry spolupracují na vyšetřování daňových úniků právě policisté a celníci, kterým pomáhá i finanční správa.

„Tato sekce se zabývá vyhledáváním a objasňováním nejzávažnějších forem daňové trestné činnosti, praním špinavých peněz, či dohledáváním a zajišťováním výnosů z trestné činnosti. Rovněž se podílí na metodické činnosti v této oblasti,“ vysvětlil pro Echo24 mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Vzhledem k tomu, že nový organizační článek NCOZ funguje samostatně teprve necelý měsíc, je na hodnocení ještě brzy,“ sdělil Echo24 s tím, že práce Finanční policie bude zhodnocena v budoucnu.

O efektivitě Daňové kobry má naopak jasno ministr financí Babiš. Společný tým policistů, celníků a finanční správy podle něj zabránil od svého založení před třemi lety daňovým únikům za 7,66 miliardy korun. Ministr vnitra Chovanec však na tyto údaje reagoval slovy, že minimálně z poloviny se na úspěších Kobry podíleli policisté z NCOZ.

Pavel Fukar