Zemětřesení

Mexiko zasáhlo nejsilnější zemětřesení za sto let. Úřady hlásí desítky mrtvých

Zemětřesení
Mexiko zasáhlo nejsilnější zemětřesení za sto let. Úřady hlásí desítky mrtvých

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zemětřesení, které v noci na pátek zasáhlo jih Mexika a v menší intenzitě i Guatemalu, si vyžádalo v Mexiku podle nejnovější bilance nejméně 58 mrtvých. Tragická bilance stoupá a panují obavy, že obětí bude po prohledání trosek zřícených budov víc. Mexický seizmologický úřad uvedl, že po nejsilnějším nočním zemětřesení zaznamenal na 185 následných otřesů. Úřady na několik hodin vyhlásily varování před přívalovou vlnou cunami a upozornily také na možnost dalších otřesů.

Zemětřesení o síle 8,1 stupně podle agentury AFP propuklo ve 23:49 místního času (06:49 SELČ), tedy v době, kdy se řada lidí ukládala k spánku nebo už spala. Epicentrum bylo v moři zhruba 120 kilometrů jihozápadně od obce Tres Picos v mexickém státě Chiapas.

Otřesy byly cítit i v asi 900 kilometrů vzdálené metropoli země Mexiku, kde vyvolaly paniku při vzpomínce na zemětřesení z roku 1985, které si vyžádalo více než 10 000 mrtvých. Stovky vystrašených obyvatel hlavního města začaly vybíhat do ulic jen v pyžamech s dětmi a domácími mazlíčky v náručí, jakmile se ozvaly sirény oznamující nebezpečí.

„Jde o nejsilnější zemětřesení (v Mexiku) za posledních sto let,“ prohlásil během dne mexický prezident Enrique Peña Nieto, podle něhož to pocítilo 50 milionů lidí ze 120 milionů obyvatel země. Na twitteru v té době Nieto také napsal, že zranění utrpělo více než 200 lidí.

Podle Ireny Valentové z tiskového oddělení českého ministerstva zahraničí je v databázi cestovatelů DROZD zaregistrováno zhruba 70 Čechů v Mexiku. Ministerstvo jim hned po vypuknutí zemětřesení zaslalo SMS s varováním a kontakty, na které se mají v případě žádosti o pomoc obrátit. „Nikdo se s žádostí o pomoc na nás zatím neobrátil,“ dodala Valentová.

Rozsah škod se teprve postupně zjišťuje. Již nyní je ale podle agentury AP jasné, že se zřítily nebo byly poškozeny stovky budov. O elektrický proud přišlo, přinejmenším krátkodobě, 1,8 milionu lidí.

Nejhůře postižen byl podle dosavadních informací mexický stát Oaxaca, kde podle koordinátora civilní ochrany Luise Felipeho Puenteho zahynulo 45 lidí. Ve městě Juchitán se zřítila řada domů.

Deset obětí a 120 zraněných hlásí úřady podle mexické televize Televisa ve státě Chiapas a ve státě Tabasco potvrdily úřady smrt tří lidí, z toho dvou dětí. Jedno podle AFP zahynulo ve zříceném domě. Druhé, kojenec, zemřelo v nemocnici poté, co vypadl elektrický proud, protože bylo napojené na dýchací přístroje.

V 11 státech Mexika bylo dnes zrušeno vyučování ve školách. Hrozí totiž stále další otřesy. Národní seizmologický úřad jich dosud zaznamenal na 185, nejsilnější z nich měl intenzitu 6,1 stupně.

Úřad nejprve oznámil, že noční zemětřesení mělo sílu 8,4 stupně, posléze na twitteru napsal, že intenzita byla 8,2 stupně. Podle americké geologické služby USGS měly otřesy sílu 8,1 stupně. I tak jde o nejsilnější zemětřesení v Mexiku za téměř sto let. Podobně silné zemětřesení o intenzitě 8,2 až 8,4 stupně postihlo v roce 1932 státy Colima a Jalisco a vyžádalo si na 430 obětí.

V Guatemale, která sousedí s Chiapasem, naměřili seizmologové otřesy o síle 7,7 stupně. Zatím guatemalské úřady nehlásí oběti, jen několik zraněných.

Úřady už odvolaly varování před cunami poté, co na pobřeží dorazily vlny maximálně do výšky jednoho metru.

Mexický seizmologický ústav uvedl, že otřesy měly sílu 8,4 stupně, což znamená, že jde o nejsilnější zemětřesení v Mexiku od zahájení měření, tedy za více než 100 let - FOTO: Reuters

 

,

8. září 2017