Echo studené války. Němci odsoudili agenty za vraždu disidenta

  - Stjepan Djurekovič - FOTO: YouTube printscreen
Echo studené války. Němci odsoudili agenty za vraždu disidenta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Na doživotí do vězení poslal ve středu německý soud dva bývalé vysoce postavené členy jugoslávské tajné služby Zdravka Mustače a Josipa Perkoviče. Uznal je vinnými ze zosnování vraždy chorvatského disidenta Stjepana Djurekoviče z roku 1983, informovala stanice Bayerischer Rundfunk.

Čtyřiasedmdesátiletý Chorvat Mustač byl v letech 1982 až 1985 šéfem jugoslávské tajné služby. Jeho o tři roky mladší krajan Perković byl v době disidentovy vraždy Mustačovým podřízeným, později pomáhal vybudovat tajné služby nezávislého Chorvatska a stal se šéfem chorvatské vojenské rozvědky.

Vrchní soud v Mnichově dnes oba muže shledal vinnými z podílu na vraždě disidenta Stjepana Djurekoviče, kterého našli zastřeleného v garáži v bavorském Wolfratshausenu v roce 1983. Mustač podle soudu vraždu nařídil a Perković zorganizoval. Hlavním motivem činu byly údajně informace, které Djureković měl o ilegální činnosti syna jednoho z vůdčích jugoslávských politiků.

Chorvatsko vydalo Mustače a Perkoviče po dlouhých průtazích do Německa v roce 2014. Záhřeb se snažil zabránit vydání i po vstupu do Evropské unie. Nakonec ale pod pohrůžkou z Bruselu kontroverzní ustanovení v zákoně zrušil.

Už v roce 2008 v Německu odsoudili na doživotí za podíl na Djurekovičově vraždě muže, který vlastnil garáž, v níž disidenta zastřelili. Kdo vraždu provedl, se vyšetřovatelům zjistit nepodařilo.

Podle německých úřadů v někdejším Západním Německu jugoslávské tajné služby v letech 1970 až 1989 zavraždily 22 Chorvatů.

,

3. srpna 2016