Vodička musí vysvětlovat hospodaření svazu, jinak přijde o dotace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda problematického Českého svazu bojovníků pro svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička by měl ministerstvu financí rychle vysvětlit kritiku hospodaření, která přichází od odcházejících členů. Jinak svazu hrozí, že nedostane od resortu příspěvek ve výši 6,3 milionu korun. Kontrola Národního kontrolního úřadu (NKÚ), o kterou předseda Vodička v pondělí zažádal a která by měla ukázat bezproblémovost hospodaření, neproběhne.
„Ministerstvo financí dnes zaslalo panu předsedovi Českého svazu bojovníků za svobodu dopis s upozorněním, že vzhledem k aktuálnímu znepokojivému dění může být přehodnocen návrh na poskytnutí dotace v roce 2017, která byla navržena v návrhu státního rozpočtu opětovně ve výši 6,3 milionu korun. Zároveň jej vyzvalo, aby neprodleně v tomto smyslu informoval ministerstvo financí a vyjádřil se k informacím, které se opakovaně objevují v médiích,“ uvedl v úterý serveru Echo24.cz Jakub Vintrlík z ministerstva financí.
Vodička je totiž kvůli hospodaření dlouhodobě kritizován a v posledních dnech situaci ve svazu podtrhuje vystoupení řady významných členů, kterým se nelíbí poměry v organizaci. O víkendu ministr financí Andrej Babiš avizoval, že Vodička bude muset kritiku vyvrátit, jinak příspěvek nedostane. Situaci za znepokojivou už minulý týden označil ministr obrany Martin Stropnický, z jehož resortu dostal loni svaz 200 tisíc korun.
Největšími kritiky nehospodárnosti vedení byla bývalá předsedkyně kladenské buňky svazu Gabriela Havlůjová a válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský. Oba už ve svazu nejsou, Havlůjovou nechal Vodička vyloučit za „dehonestaci svazu“, Vranský vystoupil sám, protože se mu nelíbil nedemokratický způsob, jakým k vyloučení došlo.
Havlůjová například upozorňovala na špatné využívání sponzorských příspěvků a jako příklad uváděla reprezentační ples v TOP hotelu Praha. Peníze podle ní mohly být využity třeba na sociální práci s veterány válek. Vranský předsedu také kritizoval kvůli plýtvání peněz. Pro server Echo24.cz uvedl, že Vodička vypotřeboval na reprezentaci svazu hodně peněz. Jako příklad uváděl to, že Vodička měl k dispozici automobil značky Škoda Superb s vlastním šoférem, který využíval i pro soukromé účely. Sám prý navrhl Vodičkovi, aby si nechal udělat audit. Vedení ale jeho kritiku ignorovalo a Vranský proto na protest v březnu tohoto roku rezignoval na funkci místopředsedy, kterou ve svazu do té chvíle zastával.
Svaz je přitom z velké části financovaný ze státních peněz. Loni svaz od ministerstev, měst či krajů získal přes 9 milionů korun. Největší částku z toho tvořila dotace ve výši 8 milionů od ministerstva financí. Svaz si o stejnou částku zažádal i pro rok 2016, ministerstvo financí mu prozatím schválilo rozpočet ve výši 6,3 milionu.
Nyní ale hrozí, že by nemusel dostat ani tuto částku, pokud kritiku smysluplně nebo včas nevysvětlí. „Lhůtu pro podání vysvětlení jsme předsedovi Českého svazu bojovníků za svobodu nedávali, jelikož předpokládáme, že je v jeho zájmu vyjádřit se obratem. V současné době totiž probíhá legislativní proces návrhu státního rozpočtu a předseda riskuje, že mu bude Poslaneckou sněmovnou dotace na příští rok odňata,“ dodal Vintrlík. Návrh zákona o státním rozpočtu prošel na konci října prvním čtením. Dotaci svazu přitom může podle Vintrlíka odebrat sněmovna, nebo to může navrhnout ministerstvo financí.
Kontrola NKÚ nebude
Sám Vodička řekl, že Babišovu kontrolu vítá, kritiku označil za „záměrně vytvářené spekulace“ a obvinil z ní vyloučenou Havlůjovou. V pondělí také vyzval Národní kontrolní úřad, aby hospodaření prověřil a veškerou kritiku tím umlčel. Havlůjová takový krok považuje za gesto, kritika podle ní totiž směřovala na nehospodárnost, ne na chyby v účetnictví.
„My, co jsme pana předsedu Vodičku kritizovali, jsme upozorňovali na nehospodárnost a plýtvání penězi. Taková kontrola by se jistě zabývala účetnictvím, které, věřím, má svaz v pořádku, ale těžko by mohla posuzovat, zda byly peníze využity smysluplně,“ uvedla serveru Echo24.cz Havlůjová.
NKÚ ale hospodaření svazu stejně prověřovat nebude. „Na žádost o hloubkovou kontrolu hospodaření ČSBS ze strany jeho předsedy pana Vodičky budeme muset odpovědět negativně. Na hospodaření spolku, jímž ČSBS je, se nevztahuje působnost NKÚ a my takovou kontrolu tedy ani provést nemůžeme,“ uvedla serveru Echo24.cz Olga Málková z NKÚ.
Podnět k prošetření musí přitom podle Málkové přijít z vlády nebo některého orgánu sněmovny či Senátu. „Všechny ostatní podněty od veřejnosti, které jsou využitelné pro kontrolní činnost NKÚ, tedy spadají do naší působnosti, zařazujeme do tzv. databáze využitelných podnětů, z níž čerpáme při přípravě a v průběhu kontrolních akcí. Dále je pravidlem, že na všechny podněty, ať už spadají do naší působnosti či nikoli, vždy tazatelům odpovíme a vysvětlíme, co se s podnětem u nás děje, případně na koho by se mohl tazatel s žádostí o prošetření dané věci obrátit,“ dodala Málková. Vodička se tak s největší pravděpodobností dočká zamítavého dopisu s doporučením.