Mají darovací trhy budoucnost?

Protesty proti EET se rychle šíří. Darovací trhy chce každý

Mají darovací trhy budoucnost?
Protesty proti EET se rychle šíří. Darovací trhy chce každý

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Fenomén darovacích trhů, které jsou novou formou protestu proti EET, nabývá na síle. Po historicky prvním darovacím trhu v Hradci Králové a druhém v Letohradu se ozvala další padesátka měst, které chtějí tento typ trhu uspořádat. Někde by dokonce mohly nahradit klasické trhy, o které není mezi trhovci zejména po zavedení EET zájem.

Princip darovacích trhů je založený na vzájemném obdarovávání. „Trhovec daruje produkt a návštěvník daruje peněžní částku. V praxi jsem ještě nezaznamenal, aby i návštěvník obdaroval trhovce zbožím, ale možné by to bylo – dotazy na toto téma jsou,“ řekl pro Echo24 mluvčí Unie živnostníků Václav Pelcl.

Historicky první trhy se uskutečnily 12. dubna na hradeckém Baťkově náměstí, druhé 2. května v Letohradu a další proběhnou už příští týden. „Zájem významně vzrostl. Ozvalo se nám něco přes padesát měst. 20. a 27. května se uskuteční darovací trhy v České Třebové, 6. června další v Letohradu. S panem starostou jsme se domluvili, že náš formát darovacích trhů v Letohradu nahradí končící trhy, které místní provozovatel zrušil z důvodu poklesu zájmu trhovců. Mimo jiné i kvůli EET,“ dodal Pelcl.

Další darovací trhy se uskuteční také ve Františkových Lázních, Chebu nebo Sezimově Ústí.

Unie živnostníků si kvůli darovacím trhům nechala vypracovat právní výklady, podle kterých je uspořádání takové akce zcela v pořádku. „Podle zákona podléhají danění také dary, ale je tam omezení z hlediska výše hodnoty daru. Hodnota darů se nesčítá, jejich hodnota nesmí v jednotlivém případě dosáhnout 15 000 Kč,“ uvedl Pelcl. Na otázku, jestli s trhy zaznamenaly nějaké problém, jestli se o ně například zajímá finanční správa, odpověděl, že nikoliv. „Ne a víc se k tomu nechci vyjadřovat,“ dodal Pelcl.

Darovací trhy v Letohradu. - Facebook / Darovací trhy

Diskuze o politice i ekonomice

V dalším kroku plánují organizátoři rozšířit formáty darovacích trhů o diskuzi. „Doplníme je o prostor pro debatu nad ekonomickými či politickými tématy. Aby občanská společnost vnímala, že to děláme pro lidi, že se nejedná jen o akci drobných živnostníků, kteří volají pro zrušení EET,“ řekl Pelcl s tím, že živnostníci samozřejmě daně odvádí, tímto způsobem pouze poukazují na nesmysl EET. „EET pokládáme za šmíráckou praktiku,“ dodal mluvčí.

Řady obou unií se přitom rozšiřují, darovací trhy proto sebevědomě označují za pouhý odrazový můstek. „Už nejsme nijak malá síla. Unie živnostníků a Unie malých a středních firem důrazně říkají, že se chtějí stát tzv. politikem, (množné číslo od slova politikum, pozn. red.) a chtějí mít v zákonodárných sborech zastoupení poslanců, kteří budou plnohodnotně, a nikoliv pouze slovy, hájit zájmy živnostníků a vůbec celého středního stavu. Této třídy se totiž za poslední čtvrt století bohužel nebyl nikdo schopný svými činy zastat,“ uvedl Pelcl.

Také Petr Suda, podnikatel, který s uniemi spolupracuje, jejich vznik kvituje. „Snaží se o co největší nezávislost a soběstačnost regionů. Jsou to první organizace za 27 let, které dělají konkrétní pomocné kroky pro malé a střední podnikatele, živnostníky. Cesta nápravy v naší zemi vede jen a jen zdola, nikoli shora,“ uvedl pro Echo24.

Darovací trh pořádá Unie živnostníků a Unie malých a středních firem. „Členové a sympatizanti obou unií tvoří dohromady množinu registrovaných subjektů, kterých máme dnes cca 96 tisíc. Registrovaným subjektem je přitom mnohdy spolek, firma nebo obec, které v rámci partnerství s uniemi spolupracují,“ uvedl Pelcl.

14. května 2017