Summit v Hamburku

20 tisíc policistů nestačí, Hamburk žádá další posily

Summit v Hamburku
20 tisíc policistů nestačí, Hamburk žádá další posily

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Protesty proti summitu G20 v Hamburku po krátkém uklidnění znovu nabírají na síle. Ve čtvrti Altona hoří několik aut, včetně těch policejních. Policisté hlásí i na dalších místech střety s demonstranty, kteří se snaží blokovat cestu delegací do místa jednání G20. Nad městem se v některých místech vznášel černý dým. Dopoledne navíc hamburští policisté požádali o další posily.

Po bouřlivé noci pokračovaly demonstrace doprovázející summit G20 v pátek už od čtyř hodin ráno. Ve městské části Altona, která leží na západě Hamburku na pravém břehu Labe, napadli radikálové policejní stanici, v místě hoří auta. Fotograf agentury DPA uvedl, že ve zdejší ulici Elbchaussee viděl 25 až 30 vyhořelých aut. V dalších částech města se zase demonstranti snaží blokovat ulice a křižovatky, aby narušili průběh summitu, který začíná v pátek dopoledne a bude pokračovat do sobotního odpoledne.

Na televizních záběrech byly vidět skupiny lidí, které zahájily blokády vsedě. Policie na twitteru upozorňuje, že žádná shromáždění v koridoru, kudy budou projíždět kolony s politiky, nebude trpět.

Policejní zásah v Hamburku - FOTO: Reuters

Hamburská policie požádala v pátek o další policejní posily s tím, že ve městě jsou ohroženy životy a zdraví občanů. Hamburk žádá další posily z ostatních spolkových zemí. V přístavním městě je přitom už nyní 20 tisíc policistů.

Kvůli napjaté bezpečnostní situaci německý ministr financí Wolfgang Schäuble odřekl diskusi se studenty, která se měla uskutečnit v centru města. Ministr spravedlnosti Heiko Maas odsoudil násilné demonstranty. Prokazují podle něj medvědí službu těm, kteří chtějí protestovat v klidu.

Hlavní část jednání velkých ekonomik G20 se uskuteční v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také – jak s oblibou říkají aktivisté – co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem. Vedle veletrhů je druhou oblastí s nejpřísnější úrovní ochrany okolí nové budovy Labské filharmonie, kterou dnes státníci také navštíví.

foto - reuters

Násilí propuklo večer

Demonstrace s názvem Vítejte v pekle namířená proti vrcholné schůzce zástupců ekonomicky vyspělých zemí se ve čtvrtek vpodvečer zvrhla v rozsáhlé střety s policií. Z davu čítajícího několik tisíc lidí létaly lahve, dýmovnice a další předměty, zatímco policie nasadila vodní děla a pepřový sprej.

Policie uvedla, že demonstranti napadli její příslušníky, zatímco protestující tvrdí, že střety vyprovokovala policie. „Policejní stát dělá vše proto, aby nás připravil o naše právo demonstrovat,“ řekl AFP jeden z tisíců přítomných levicových radikálů Georg Ismail.

Demonstranti se ve čtvrtek u hamburského přístavu začali scházet po 16:00 a k pochodu městem se zhruba 12.000 lidí v klidu vydalo o tři hodiny později. Už po několika minutách je ale zastavila policie, která svůj krok zdůvodnila tím, že asi tisícovka osob měla zakrytý obličej, což není dovoleno.

Několik desítek minut byl průvod zablokovaný, pak propukly srážky. Policisté se snažili oddělit část demonstrantů, která se nazývá černý blok, a ostatním chtěli umožnit pokračovat v pochodu. Do akce se zapojilo mnoho desítek policistů, kteří se v některých případech dostali do velmi tvrdých potyček s demonstranty. Na místě v tu chvíli bouchaly petardy a vznášel se nad ním dým. Část protestujících se snažila přelézt zeď vedoucí podél ulice, aby unikla před vodními děly.

Na televizních záběrech byli nedlouho poté vidět policisté, jak zatýkají některé protestující, a zdravotníci, kteří pomáhali zraněným. Kolik je zatčených a zraněných, zatím policie neuvedla. Na twitteru ale napsala, že její příslušníky demonstranti napadli.

Na hamburského policejního mluvčího Tima Zilla se podle policejní zprávy protestující vrhli v okamžiku, kdy poskytoval novinářům rozhovor. Demonstranti, s nimiž mluvila televize N24, takový výklad odmítají a tvrdí, že vše vyprovokovala policie. Pořadatelé nakonec demonstraci ukončili.

Při výtržnostech bylo zraněno 111 policistů, většinou lehce. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných jejich přesný počet ale není znám. Policie zatím zatkla 29 lidí. Výtržnosti, při nichž v některých ulicích severoněmeckého města hořely barikády a byly poničeny výklady, v brzkých ranních hodinách postupně ustávaly.

,

7. července 2017