Bruggy. Když máme vodovod, proč ne pivovod

 
Bruggy. Když máme vodovod, proč ne pivovod

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kdo  má rád pivo, možná někdy snil o tom, jak by bylo skvělé, kdyby mu zlatý mok tekl přímo doma namísto vody z kohoutku. Xavier Vanneste z belgických Brugg už o pivovodu nesní, protože ho sám postavil. Majitel tradičního pivovaru De Halve Maan (Půlměsíc) položil tři kilometry dlouhé pivní vedení pod ulicemi města, které je na seznamu UNESCO. Starosta města Renaat Landuyt považoval zprvu celou věc za vtip. Šéf pivovaru ale nepovolil a svůj sen nakonec uskutečnil.

Od září pivo poteče bružským podzemím. Spojí historický pivovar v samém centru města s jeho pobočným závodem a stáčírnou na okraji Brugg. Šéf pivovaru vybudoval novu stáčírnu proto, že původní závod, která je rozlohou poměrně malý, už kapacitně nestíhal, píše belgický list De Tijd. Dosud má ale De Halve Maan problém, protože zhruba 30 tisíc litrů piva musí každý den dopravovat z tři kilometry vzdálené stáčírny zpět do hospůdek a nejrůznějších podniků a prodejen v centru, což v úzkých, klikatých uličkách a hlavně v létě s mnoha turisty vůbec není snadné.

Stavba pivodu, který vede v hloubce 2 až 34 metry, prý nebyla obtížná. Vlastně stejná jako když se pokládá jakékoli jiné vedení. Trubka je z tvrdého plastu, který je potravinářsky vhodný a lze ho snadno čistit. Od září jí bude každou hodinu protékat čtyři tisíce litrů piva, s nímž se bude v historickém závodě plnit asi 12 tisíc lahví. I nadále se sem musejí dovážet suroviny, avšak objem dopravy bude od září v porovnání s dneškem jen 10 až 15 procent.

Ve středověkém jádru města žije zhruba 18 tisíc obyvatel a zhruba stejný počet lidí sem denně zavítá v roli turistů. Že je o pivovod slušný zájem, Bruggám samozřejmě neškodí, říká starosta Landuyt. Naopak. Vedení piva v takové délce je podle něj v Evropě ojedinělé. Někteří obyvatelé dokonce nabízeli pivovaru peníze na vybudování odbočky do jejich příbytků. Majitele pivovaru to podnítilo k myšlence, že by část projektu mohl financovat crowfunding.

Pivovar nabídl dárcům tři balíčky: bronzový za 320 eur, stříbrný za 800 eur a zlatý za 7500 eur. Sponzoři budou až do konce svého života dostávat od pivovaru tekuté dárky. Ti zlatí, kterých je celkem 21, se můžou těšit na jednu lahev piva každý den. Můžou si vybrat ze dvou druhů - Brugse Zot nebo Straffe Hendrik. Pivovar navíc dárcům udělil doživotní tituly jeho ambasadorů. Pivovod přišel na celkem čtyři miliony eur.

Někteří opravdu chytří a trochu fikaní investoři napsali dar na svého nejmladšího potomka, takže De Halve Maan jim bude posílat lahvové pivo ještě hodně dlouho. Vannesteho to prý ale jenom těší, vždyť pomocí crowfundingu si závod vybudoval zvláštní komunitu svých podporovatelů a přátel.

De Halve Maan stojí v Bruggách už pět století, v rukou Vannesteho rodiny je pivovar od roku 1856. Ročně uvaří 50 tisíc hektolitrů piva, ze kterého jde 40 procent na export do tří desítek zemí. Pivovar zaměstnává 50 lidí a loni měl obrat zhruba 18 milionů eur.

16. srpna 2016