Odhalené tajemství?

Záhadný Banksy prozrazen? Jde prý o člena kapely Massive Attack

Odhalené tajemství?
Záhadný Banksy prozrazen? Jde prý o člena kapely Massive Attack

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Identita populárního street artového umělce Banksyho byla zřejmě po letech utajení prozrazena. Postaral se o to DJ Goldie, kterému v rozhovoru pro podcast Distraction Pieces o dílech slavného tvůrce graffiti uklouzlo jméno Robert. To přitom s nejvyšší pravděpodobností odkazuje na Roberta Del Naju z hudební skupiny Massive Attack. Informaci ihned převzala řada britských médií včetně The Independent či The Telegraph. 

Goldieho podřeknutí přišlo v momentě, kdy se ve studiu vyjadřoval na adresu slávy a z ní plynoucí možnosti zpeněžit Banksyho díla natištěním na plátna, hrnky či jiné předměty. „Dejte mi bublinkové písmo, přidejte to na tričko, napište pod to Banksy a máme vyřešeno. Můžeme začít prodávat. Tedy, žádná neúcta k Robertovi, myslím, že je to skvělý umělec,“ prohlásil DJ.

Stojí za pseudonymem Banksy člen Massive Attack Robert Del Naja? - Foto: Ilpipita Zdroj: Wikimedia Commons

Okamžitě po vyslovení jména se přitom Goldie zarazil, jakoby právě prozradil něco, co původně nechtěl. V odpovědi pak pokračoval až po několika sekundách. V další části rozhovoru se navíc snažil řeč odvádět na jiná témata.

Řada médií přinesla krátce po zveřejnění rozhovoru informace o tom, že jméno Robert se vztahuje k hudebníkovi Robertu Del Najovi. Člen skupiny Massive Attack je totiž osobním přítelem Goldieho, společně navíc v osmdesátých letech minulého století oba muži tvořili vlastní graffiti.

Skutečná identita umělce Banksyho byla dlouho dobu neznámá. Umělec tvoří street artová díla, v nichž kombinuje satiru s prvky politického humoru. Banksyho obrazy se objevují na veřejných prostranstvích, ať už v ulicích či například na mostech. Tvořit začal v prostředí britského undergroundu, z původního místa působení ve městě Bristol se nakonec jeho tvorba začala rozrůstat i do dalších částí světa. V nedávné době zaujal například kresbami na podporu uprchlíků směřujících do Evropy. 

Tato hypotéza se navíc shoduje i s několikaletým pátráním novináře Craiga Williamsa s ESPN. Ten tvrdí, že za jménem Banksy nestojí jediná osoba, ale celá skupinka lidí. Jejich uměleckým šéfem je ale i podle Williamsa Robert Del Naja. Bez zajímavosti navíc není fakt, že Banksyho díla se často objevují kolem míst, kde koncertují Massive Attack.

Sám Del Naja se ale těmto tvrzením vysmál s tím, že se sice jedná o dobrý příběh, který ale není založen na pravdě. Pozoruhodné rozmístění Banksyho děl a koncertů Massive Attack pak označil za pouhou náhodu.

, pf

23. června 2017