Zabitý Čech

Česko chce obnovit proces kvůli Čechovi ubitému v Anglii

Zabitý Čech
Česko chce obnovit proces kvůli Čechovi ubitému v Anglii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zpochybnit rozsudek, jímž britský soud osvobodil britského občana, který loni zabil Čecha. Je to podle něj jediný způsob, jak dosáhnout revize procesu. V britském soudním systému rozsudek zvrátit nelze. Podání k soudu musí podle Zaorálka podat sestra zabitého, Česko je připraveno ji v procesu podpořit.

Zaorálkův náměstek Martin Smolek jednal v Londýně o případu se zástupci britské prokuratury. Ti jsou podle Zaorálka rozsudkem frustrováni, sdělili však, že britský soudní systém neumožňuje obnovení procesu. Česko se s takovým výsledkem ale podle ministra nehodlá smířit a udělá vše pro to, aby bylo dosaženo spravedlnosti.

„Evropský soud pro lidská práva jediný může nařídit nové projednání. To je dnes jediná instance, která přichází v úvahu, a která je podle mě schopná zjednat tu spravedlnost, po které musí každý normální člověk volat,“ řekl Zaorálek. O připravovaném podání dnes mluvil i s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem, pod jehož instituci soud pro lidská práva spadá.

Podle ministra byly důkazy proti obviněnému jednoznačné, stejně jako výpovědi svědků. „Celý problém je v tom, že v britském právním systému rozhoduje o vině či nevině porota složená z laiků, která se losuje. Ta porota není nikomu odpovědná a nikdo nezná ani nesmí znát úvahy, které porotu vedly k verdiktu,“ řekl.

Lubomír Zaorálek - Ilustrační foto: Jan Zatorsky

Zaorálek řekl, že zástupci britské prokuratury českým diplomatům sdělili, že podobné případy jako ten ubitého Čecha jsou řídké, ale občas k nim dojde. „Já potom říkám, že pak tento systém má vadu. Pokud umožňuje nespravedlnost hlubokou, strašnou, tak je ten systém vadný. My to nemůžeme respektovat a musíme hledat způsob, jak to změnit,“ řekl.

O případu z minulého září rozhodla porota počátkem dubna. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat.“ Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.

,