Německé firmy mají chuť na Rusko. Rekordně tam investují

Německé firmy mají chuť na Rusko. Rekordně tam investují

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Atraktivní Ruská federace, pro firmy ze Spolkové republiky je opět vysoko v kurzu. V prvním pololetí letoška tam investovaly téměř tolik jako za celý rok 2015, uvedla Německo-ruská komora pro zahraniční obchod (AHK) s odvoláním na čísla Bundesbanky. Experti to vysvětlují německou strategií „cukru a biče“, píše magazín Der Spiegel.

Podle Bundesbanky činily v první polovině letošního roku německé přímé investice 1,73 miliardy eur. Za celý rok 2015 to byly 1,78 miliardy eur. Jen ve druhém kvartálu 2016 investovaly německé podniky v Rusku s 655 miliony eur meziročně třikrát více.

Hodnota německých přímých investic v Rusku v uplynulých letech silně kolísala. Po anexi Krymu roku 2014 se celkově drasticky propadly, a sice z 69 miliard dolarů na 21 miliard dolarů. To bylo nejméně od roku 2005. Němečtí investoři tehdy z Ruska dokonce stahovali kapitál. Pro rok 2014 ukazuje statistika negativní hodnoty.

německo-ruská kooperace ve strojírenství - FOTO: rostec.ru

AHK zdůvodňuje stoupající investice tím, že ruská oficiální znovu usilovněji snaží o zahraniční a zvláště pak německé investory. „Německé podniky investují ve velkém stylu, protože je rubl slabý a vláda a gubernátoři jim rozprostírají červený koberec,“ vysvětluje Matthias Schepp, šéf AHK Rusko. „Je to politika cukru a biče, které je z pohledu ruské vlády zcela úspěšná.“

Konkrétním prostředkem ruské politiky, jak verbovat zahraniční firmy, je takzvaná zvláštní dohoda o investicích. První takovou dohodu uzavřel výrobce zemědělských strojů Claas loni v červnu s ruským ministerstvem průmyslu. Rusko se při tom zavazuje k poskytnutí určitých subvencí.

Jako protikrok se zahraniční podniky zavazují, že budou investovat do výroby, která v Rusku dosud není. Kromě toho musejí cizí firmy dosáhnout v zemi vytvoření vysoké hodnoty. Minimální investiční suma činí 10 milionů eur. Ruská vláda nadto vykonává tlak na tuzemské státní koncerny, které jsou nuceny nakupovat domácí výchozí produkty, pakliže jsou stejné kvality.

zástupci německého Airbusu v Rusku - FOTO. rostec.ru

 

,

26. října 2016