Ministr Pilný: Děti se budou muset postarat o rodiče, jako v Koreji
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) v rozhovoru pro Blesk upřesnil svůj výrok, že důchodci budou muset v budoucnu pracovat a penzijní systém jednou skončí. „Penzijní systém samozřejmě dojede, dřív nebo později. Je třeba hledat cesty, jak z toho. Zatím se to nikomu nepodařilo. Moje děti nebudou dostávat důchod, z čeho by to proboha bylo? Musejí se o sebe postarat a šetřit si na stáří,“ řekl Pilný krátce po uvedení do funkce ministra financí.
Podle Pilného nebude penzijní systém kvůli rostoucímu věku dožití a klesající populaci v produktivním věku brzy schopen ufinancovat sám sebe. „S důchody je to tak, že lidem, kteří se spoléhají jen na důchod, se žije opravdu špatně. I těm, kde penze překračuje průměr. Já kdybych si spočítal, kdy se mi vrátí, kolik jsem do systému dal, tak bych se musel dožít 93 let. A populace stárne, což má dva důsledky. Ten první, že lidi dokáže medicína déle udržet při životě. A to něco stojí, platí to stát, je to příspěvek za státní pojištěnce. Tam ty náklady rostou extrémně tak jako tak. Druhý je ten, že klesá populace v produktivním věku. Dneska už chybí 120 tisíc lidí na pracovním trhu,“ řekl Pilný pro Blesk.
Důchodci budou muset pracovat, aby se důchodový systém a ekonomika udržela v chodu, tvrdí Pilný. „My potřebujeme, aby lidé, kteří chtějí pracovat – a není to jen o fyzické práci, protože to je v tomhle věku už obtížné – mohli by třeba dostat zadarmo internet a pracovat z domova nebo se dovzdělávat, protože my je budeme potřebovat,“ míní Pilný.
Pilný nevěří, že důchodová reforma by mohla systém napravit. Podle něj se lidé v důchodu budou muset spolehnout na jiné formy příjmů, než jen na státní podporu. „Někdo mi řekne, že je to možné, že se na důchodové reformě pracuje. Ale na tom se pracuje už 20, 25 let. Nikdo to nevymyslel, nikdo, a mezitím probíhá ten demografický vývoj. Když se vymyslí nějaká záležitost, jako je nový pilíř, tak ho příští vláda zruší. Takže zmizela i jistota. Je to tak, že by měla solidarita v rodině stoupnout, děti by se měly postarat o své rodiče, tak jak tomu je třeba v Koreji nebo jinde,“ míní Pilný.