Peroutka podlehl fascinaci nacismem, či Hitlerem, přisadil si Zeman

Peroutka podlehl fascinaci nacismem, či Hitlerem, přisadil si Zeman

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Soudní spor prezidenta Miloše Zemana ohledně jeho nařčení Ferdinanda Peroutky z napsání neexistujícího článku „Hitler je gentleman“ bude pokračovat, a to navzdory tomu, že žádost Hradu o odklad omluvy nemá odkladný účinek. „Docela poctivě se vám přiznám, že jsem byl tímto právním postupem překvapen,“ řekl v nedělním pořadu televize Prima Zeman. Rozhovor se předtáčel ve středu.

Na dotaz, jestli se bude Hrad Peroutkově vnučce Terezii Kaslové omlouvat, nebo zda bude nadále vyčkávat, prezident podotkl. „To je otázka na hradní kancelář a na její právníky,“ řekl Zeman s tím, že byl tímto právním postupem překvapen.

Odvolací soud nařídil Hradu omluvu za nařčení Peroutky z napsání článku Hitler je gentleman. Ačkoliv měl omluvu již dávno zveřejnit, podal žádost o odklad – ta nicméně nemá odkladný účinek. Kaslová nyní omluvu hodlá vymáhat exekučním nařízením.

„Podstata věci – každý člověk může v životě uklouznout. Peroutkovy texty, a je jich několik, jasně ukazují, že podlehl, jak říká soudce, fascinaci králíka kobrou, tzn. fascinací nacismem, nebo osobně Adolfem Hitlerem. To je obsaženo v odvolacím rozsudku a to je potvrzením toho, co jsem na konferenci říkal,“ myslí si prezident. Nic na tom nemění ani objev článku „Hitler – gentleman, čeští nár. soc. Piráti!“, který vyšel v Rudém právu a  který napsal jiný autor.

„Dosud se ho nepodařilo najít (údajný Peroutkův článek „Hitler je gentleman“, kvůli kterému se spor vede – pozn. red.). Vypsal jsem odměnu 100 tisíc korun ze svých prostředků a jednoho krásného dne nějaký stařičký archivář tento článek objeví...“ uvedl Zeman, který rovněž sdělil, že i přes Peroutkovo „zaváhání“ považuje jeho knihu Budování státu z skvělou. „Četl jsem ji dvakrát.“ Tato kniha skutečně existuje a skutečně ji napsal Ferdinand Peroutka.

Prezidentovu soudní při mají na starosti jeho právní zástupci. „Pokud se moji právníci odvolávají, je to věc právního posouzení,“ rozhodil rukama s tím, že rozsudek považuje za naprosto spravedlivý. „Několikrát jsem se veřejně omluvil, že se ho (článek) ze záhadných důvodů nepodařilo najít. Když jsem ho četl, tak nemohu tvrdit, že neexistuje,“ dodal Zeman v rozhovoru.

Za to, že přisoudil dědovi Terezii Kaslové autorství článku a výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ se Kaslová domáhá omluvy. Existenci článku se Hradu nepodařilo doložit, podle historiků jej Peroutka nenapsal. Autorem výroku o vytí s vlky je novinář Jan Stránský. Kaslová podala dovolání k Nejvyššímu soudu, aby se jí dostalo omluvy od prezidentské kanceláře ve větším rozsahu, než o jakém rozhodl odvolací soud.

, lie