Babišovo nové Chorvatsko? Na EET láká Maďarskem

Andrej Babiš láká na EET Maďarskem - Repro: Facebook/Andrej Babiš
Babišovo nové Chorvatsko? Na EET láká Maďarskem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Babišovi známí opět zasahují. Tentokrát ministra financí znovu informují o bezproblémovosti elektronické evidence tržeb příhodou z praxe. Nejedná se ale o vyprávění z dovolené v Chorvatsku, nýbrž zkušenost ministrova kamaráda z Maďarska, kde „má každý prodejce malinkou kasu a nikomu to nedělá problém“.

Letošní krajské volby se blíží a s nimi i očekávané spuštění hlavního projektu ministra financí a šéfa Agrofertu v jedné osobě Andreje Babiše EET. A jelikož se mu asi znovu zdálo, že se o jeho oblíbených online pokladnách mluví povětšinou negativně, rozhodl se opět přispět příběhem, který má dokumentovat bezstarostnost podnikatelského života po zavedení elektronické evidence.

„Tak tohle si poslechněte, známý mi napsal z dovolené: Než pojedete na dovču, byli jsme nyní 14 dnů v Maďarsku, úžasná dovolená, nejdřív 10 dnů termální lázně v jeskyních v Miškolci (jezdili jsme tam z Košic v době mého pobytu na letecké škole, byl jsem tam po 34 letech) a potom 4 dny v centru Budapešti v hotelu Mercury. Proč Vám ale píši, v každém obchodu, krámečku, v lázních u každého stánku s langošem, pivem, zmrzkou, čímkoli, to samé v Budapešti, je to město kaváren, zkrátka všude (líbilo se mi tam víc jak v Paříži), KAŽDÝ prodejce má malinkou kasu, s čísly 0-9, a tři tlačítka, tisk, oprava, ENTER, čtečku na karty a na kase je nějaké číslo, zvenku A0001234, asi 5cm, dlouhá anténa, zaplatíte za pivo 590 forintů, za zmrzku cca 200-250 huf, kávu cca 450 huf, prodavač vezme peníze nebo přiloží kartu zmáčkne Enter a tisk, vyleze doklad pro Vás a anténkou to odejde na ‚finančák‘. Nikomu to nedělá problém, byli jsme tam nadšeni, volné dálnice, protože to není směr pro dav, a ceny menší než u nás a lidé ochotní,“ stojí v reklamě na EET, kterou pod hávem příběhu známého z Maďarska sdílel Babiš na Facebooku.

Andrej Babiš v minulosti udělal první poslední, aby elektronickou evidenci tržeb před zraky veřejnosti co nejlépe uvedl. Ne vždy mu jeho kroky, které byly často kritizovány, jako bič na podnikatele a zbytečná šikana, vynesly kýžený úspěch. Fotografie jako ta s prodejci gyrosu na Můstku v Praze tak byly spíše zesměšňovány, příběhy o nadšených živnostnících z Chorvatska jakbysmet.

Naposledy se pak ukázalo, kam až je Babiš schopný ve vychválení EET dojít, když zmanipuloval jedno z nedávno sdílených videí na propagaci online pokladen. Majitel hospody Šenk na Rajské Jiří Šimek si stěžoval, že návštěva ministra financí u něj a následný výsledek zachycený ve videu, se diametrálně lišily – Babiš prý video zmanipuloval ke svému prospěchu a z hospodského udělal „pako“.

Nesouhlas s EET vyjádřili několikrát i hackeři ze samozvané skupiny aktivistů Anonymous. V pondělí večer napadli weby některých firem spadajících do konglomerátu Andreje Babiše Agrofert, jeho stránky nebo například pekáren Penam nebyly večer několikrát dostupné. Hackeři slíbili zaútočit i na další weby, pokud nezruší zákon o EET a hazardních hrách, který by vládě umožňoval blokovat stránky. Před pár dny se Babiš nicméně rozhodl, že ani o měsíc spuštění online pokladen neposune a 1. prosince tak v první fázi zapojí do systému hotely a restaurace.