KAUZA MOSTECKÉ UHELNÉ

Pět manažerů a ministerský náměstek čelí žalobě kvůli Mostecké uhelné

KAUZA MOSTECKÉ UHELNÉ
Pět manažerů a ministerský náměstek čelí žalobě kvůli Mostecké uhelné

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v rozsáhlé kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl v úterý žalobce Petr Šereda.

Bývalí manažeři Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus jsou obžalováni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu, hrozí jim až deset let vězení. Podle informací na stránkách olomouckého vrchního státního zastupitelství www.justice.cz jsou podezřelí z vyvádění peněžních prostředků ze společnosti prostřednictvím zahraničních společností, z koupě akcií držených Fondem národního majetku za nápadně nevýhodnou cenu a při zatajení podstatných skutečností pro prodej akcií. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

Logo Mostecké uhelné společnosti - Reprofoto: Česká televize

Bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora je obžalován z přijímání úplatku, za což mu hrozí až osm let vězení. Před soud je postaven v souvislosti s přípravou podkladů pro rozhodnutí vlády o prodeji akcií, uvedli žalobci.

V kauze podezřelé privatizace společnosti, která zaměstnává také soudy ve Švýcarsku, bylo v tuzemsku původně obviněno osm lidí. Šestý z manažerů, miliardář Luboš Měkota, však v roce 2013 zemřel. Stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení žalobce loni v květnu přerušil ze zdravotních důvodů.

Podle žalobců byla České republice způsobena škoda nejméně 3,2 miliardy korun. Policie v souvislosti s tímto případem už na konci roku 2012 obstavila podezřelým majetek a v jeho zabavování pokračovala i v následujících letech. Zabaveno bylo například dalších několik set milionů korun od společnosti, která v případu figuruje. Obstaveny byly také dvě nemovitosti v centru Prahy, které patří firmě uhlobarona Antonína Koláčka. Celková hodnota zajištěného majetku přesahuje podle žalobců 2,7 miliardy korun, uvedli žalobci na stránkách justice.

Případem se zabývá také švýcarská justice; soud v Bellinzoně na podzim roku 2013 za podvody a praní špinavých peněz nepravomocně potrestal manažery nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Bývalí manažeři se proti verdiktu odvolali. Kroky švýcarské strany sleduje i česká justice. Muži nemohou být současně souzeni v obou zemích ze stejných porušení zákona, záležet tedy bude na tom, který ze soudů ve věci rozhodne rychleji.

,