Mírové aktivity muslimů

Muslimové proti muslimům: Pochod za mír skončil fiaskem

Mírové aktivity muslimů
Muslimové proti muslimům: Pochod za mír skončil fiaskem

Pochodu proti násilí a terorismu, který na sobotu do západoněmeckého Kolína nad Rýnem svolali muslimští aktivisté, se zúčastnilo několik stovek až tisíc lidí. Organizátoři přitom původně počítali s až 10.000 demonstranty. Proti mírovému pochodu se však před pár dny postavila nejvlivnější muslimská organizace v Německu. Ve Spolkové republice žuje podle oficiálních odhadů 4,4 až 4,7 milionu muslimů.

Podle místního listu Kölner Stadt-Anzeiger se na počátku demonstrace na náměstí v centru porýnské metropole sešlo zhruba 200 až 300 lidí, postupně se počet účastníků akce namířené proti násilí a terorismu vyšplhal asi na tisíc. Podle organizátorů se počet demonstrantů na konci akce pohyboval kolem tří tisíc, což ale fotografie a filmové záběry nepotvrzují. V rukou nesli lidé transparenty s nápisy „Společně proti teroru“ či „Nenávist činí ze Země peklo“. Nemalou část protestujících přitom tvořili sami Němci-nemuslimové. 

Původně přitom organizátoři, kteří chtěli vyslat po útocích v Berlíně, Manchesteru a Londýně „jasný signál“ proti terorismu, počítali až s deseti tisíci demonstrantů. Neměli mezi nimi být pouze muslimové, ale lidé všech náboženských a politických názorů. „Nepřipustíme, aby teroristé zabíjeli ve jménu islámu nevinné,“ uvedla na akci jedna z organizátorek Lamya Kaddorová.

Proti mírovému pochodu se ale tento týden postavila vlivná muslimská organizace Ditib, která zastřešuje činnost asi devíti set islámských spolků v Německu, v nichž se sdružují hlavně příslušníci místní turecké menšiny. Ditib podléhá dohledu náboženského úřadu v Ankaře.

Podle Ditib by demonstrace vyslala špatný signál, neboť by muslimy stigmatizovala a lidé by na jejím základě mohli dospět k závěru, že je mezinárodní terorismus problémem pouze muslimů. Ditib akci odmítl podpořit také proto, že byla podle něj špatně načasovaná. Během aktuálního postního měsíce ramadánu by bylo pro mnohé muslimy fyzicky neúnosné pochodovat několik hodin městem za vysokých letních teplot, uvedla islámská organizace. Ditib rovněž tvrdí, že muslimy by účast na demonstraci stigmatizovala. 

Postoj Ditib kritizovala řada německých politiků včetně ministrů vnitra a spravedlnosti Thomase de Maizièrea a Heika Maase.

 

,