PROBLÉM BABIŠOVÝCH DLUHOPISŮ

Prověří vás finanční správa? tlačí Sobotka na Babiše

PROBLÉM BABIŠOVÝCH DLUHOPISŮ
Prověří vás finanční správa? tlačí Sobotka na Babiše

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) napsal ministru financí Andreji Babišovi (ANO) dopis, kvůli problémům kolem jeho korunových dluhopisů. Na ně jako první upozornil server Echo24. V dopise měl Sobotka Babiše upozornit, že jakožto ministr financí je zodpovědný za výběr daní, což je ale v rozporu s vyváděním nezdaněných peněz z vlastní firmy, a vyzval ho, aby vše vysvětlil. 

Babišovi je v posledních týdnech horko kolem několika problémů, jež se týkají jeho korunových od daně osvobozených dluhopisů. Ty totiž nakoupil od tehdy ještě svého Agrofertu a ročně si díky nim přijde na 90 milionů ročně, ze kterých ale neplatí daň státu. Existuje tu tedy podezření, že Babiš se dopustil krácení daně a kvůli tomu dokonce musí ministr čelit trestnímu oznámení. Vedle toho není Babiš schopný říci, za co dluhopisy koupil. Z jeho prohlášeních o příjmech i z majetkových přiznání vyplývá, že Babiš na ně neměl mít dostatek legálních peněz, jak upozornil jako první Týdeník Echo.

Premiér Sobotka se Babiše v dopise ptá, zdali se již finanční správa podobnými případy obcházení daní zabývá. „Osobně považuji za důležité, aby nedocházelo k obcházení daňové povinnosti. Nekalé praktiky daňové optimalizace totiž negativně dopadají na poctivé podnikatele a občany,“ píše premiér v dopise, na nějž upozornily Hospodářské noviny. To, že dopis tohoto znění skutečně z vlády odešel, tiskový odbor vlády serveru Echo24 potvrdil. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO) - Foto: Úřad vlády

Bohuslav Sobotka proto v dopise žádá Andreje Babiše, aby se sám vyjádřil k situaci, kdy společnost vydá dluhopisy za několik miliard v nominální hodnotě jedné koruny, a jediný, kdo si je koupí, je následně majitel firmy. „Nejedná se o podezřelé jednání s cílem obejít placení daní? Nejedná se o situaci, která si žádá prošetření ze strany finanční správy?“ ptá se Sobotka v dopise.

Že by měl Babiš podezření vyvrátit už dříve pro server Echo24 uvedl další Babišův koaliční partner vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „To je na dotčených orgánech, aby to posoudily. Předpokládám, že je v zájmu pana Babiše, aby podezření vysvětlil a vyvrátil,“ uvedl Bělobrádek.

Podle dotázaných právníků se Babiš dopustil klasického příkladu obcházení zákona, který byl už vícekrát popsán v rozsudcích Nejvyššího správního soudu i Evropského soudního dvora. Nejvyšší správní soud například v roce 2008 odmítl stížnost na Finanční ředitelství v Brně, které vyměřilo daň podnikateli bez ohledu na to, že snížil daňový základ vyplacením vysokého nájmu spřízněné firmě. Snížit daňový základ o peníze za nájem je sice v souladu s právními předpisy, podotýká daňový poradce Tomáš Golaň, pokud ovšem bylo hlavním účelem tohoto kroku snížení daně, pak ho může finanční úřad považovat za neplatný.