Zdanění církevních restitucí

Duka o ‚černé komedii‘. Počkáme na rozhodnutí Senátu, říkají římští katolíci k novele o restitucích

Zdanění církevních restitucí
Duka o ‚černé komedii‘. Počkáme na rozhodnutí Senátu, říkají římští katolíci k novele o restitucích

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Římskokatolická církev vyčká na rozhodnutí Senátu o novele o zdanění církevních restitucí, až pak podnikne další kroky. Postupovat chce společně s ostatními církvemi a Federací židovských obcí. Jednat hodlá s premiérem a příslušnými ministry. Novinářům to ve čtvrtek po zasedání České biskupské konference (ČBK) řekl kardinál Dominik Duka.

Senát by měl o novele o majetkovém vyrovnání s církvemi hlasovat po 27. únoru. Ve Sněmovně danění náhrad za škody za dobu komunistického režimu prosadili komunisté s pomocí SPD a vládních stran ANO a ČSSD.

„Chceme počkat na řešení Senátu… je potřeba říci, že musíme jednat společně (církve),“ uvedl Duka. Řekl, že představitelé římskokatolické církve se už sešli s předsednictvem Ekumenické rady církví, která zastřešuje ostatní křesťanské církve. Spolupracovat chtějí s Federací židovských obcí. „Nemohu říct všechny detaily, musíme skutečně počkat na řešení (Senátu). Nebudeme vstupovat do přípravy jídla. Naše kontakty s Federací židovských obcí jsou skutečně nadstandardní,“ dodal Duka.

Podle kardinála církve své kroky koordinují. Termín schůzky s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministry zatím nepadl. Situaci řeší právníci a další odborníci.

Zákon o církevních restitucích platí od ledna 2013. Upravuje náhradu za majetkové křivdy z dob komunistického režimu. Církve by měly od státu dostat zpět nemovitosti v hodnotě asi 75 miliard a odškodné 59 miliard za nevracené budovy a pozemky, a to postupně do 30 let. Poté již státní rozpočet nebude církvím platit nic, dokončí se tak odluka církví od státu. Čtyři pětiny odškodného připadají římskokatolické církvi, zbytek ostatním.

Podle Duky představuje snaha o zdanění církevních restitucí „porušení slušného chování, smlouvy, zákona, protože odškodnění se nedaní“. Kardinál uvedl, že novela dopadne hlavně na slabší. „Především se dotýká židovské komunity, kterou připravil o majetek nacismus. Neproběhly žádné náhrady v krátkém období třetí republiky. Přišel komunismus a připravil je o další majetek. To jsou ti, kteří krokem budou postihnuti nejvíce,“ uvedl Duka.

O novele mluvil i s prezidentem Milošem Zemanem. Otázku podle něho nedořešili. Podle kardinála je to záležitost Parlamentu a Ústavního soudu. Řekl, že hlasování ve Sněmovně vypadalo jako „commedia nera neboli černá komedie v režii komunistické strany“.

,