Žena plivající krev či mrtvý muž. Odpudivé cigarety jsou tady

Žena plivající krev či mrtvý muž. Odpudivé cigarety jsou tady

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Odporné cigarety dorazily do Česka. V obchodech již jsou k dostání cigarety v odpudivých obalech. Ty mají odradit kuřáky od koupě nové krabičky. Na obalech je k vidění například žena plivající krev, nebo mrtvola mladého muže.

Kromě psaného varování, například že kouření způsobuje rakovinu, se tak na obalech nově objevuje i to obrazové, které má upozorňovat na škodlivost kouření. Připraveno je 42 variant ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Varování musí zabírat minimálně 65 procent obalu.

Obaly cigaret nově musí obsahovat obrazové varování před užíváním tabákového výrobku. - FOTO: Echo24.cz.

Obrazová varování ukazují například mrtvolu v pytli s nápisem, že kouření způsobuje infarkt, či plíce s rakovinou. Drastické obrázky také ukazují dítě, které má dudlík s cigaretou a s informací, že u dětí kuřáků je vyšší pravděpodobnost, že začnou kouřit. Kuřáci se z obrázku s rodiči nad dětskou rakví také dozví, že kouření může zabít jejich nenarozené děti.

Změna vychází z evropské tabákové směrnice, kvůli které byla přijata novela o potravinách, kterou 23. března schválila Sněmovna. Ta umožňuje krabičky cigaret i balení tabáku vyrábět v dřívější podobě až do 7. září a doprodávat je až do 7. prosince. Novela do budoucna počítá i se zákazem prodeje cigaret se specifickou příchutí. Cílem je snížit počet kuřáků v ČR. Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně podoby krabiček zvýšit.

Poslanci novelou také omezili vysílání reklamy na produkty k posílení sexuální výkonnosti jen na noční hodiny. Součástí novely bylo i nařízení obchodním řetězcům – ty mají předávat vyřazené nezávadné potraviny k rozdělení mezi sociálně potřebné pod hrozbou mnohamilionové sankce.

Nové obrázky, které budou na obalech cigaret. - FOTO: eur-lex.europa.eu.

 

, lie

27. srpna 2016