V čele japonské Demokratické strany první žena Renho Murata

V čele japonské Demokratické strany první žena Renho Murata

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Boj o předsednictví hlavní opoziční strany vyhrála novinářka a politička v půlce září, informoval server The New York Times. A už nyní se ozývají názory, že svým zvolením do čela Demokratické strany Renho Murata dodala odvahu i dalším japonským ženám ve snaze zapojit se nejen do politiky.

Podle serveru Fortune je totiž role žen ve veřejném životě a dění Japonska otřesně malá. Podle Global Gender Gap Index z roku 2015 (jenž se zajímá o vliv žen na základě ekonomických, vzdělávacích či politických indikátorů) je Japonsko až 101. ze 145 zkoumaných zemích. Server upozorňuje, že v roce 1946, kdy ženy poprvé dosáhly možnosti kandidovat do parlamentu, tvořily jeho 8 %. V roce 2016 jich zde bylo jen o jedno procento více.

V takovém kontextu je úspěch Muraty výjimečný. Má za sebou politickou zkušenost ze svého mnohaletého působení v parlamentu i ve vládě. V boji o předsedu strany porazila dva muže. Podle komentátorů a odborníků má Murata naději zlepšit image Demokratické strany, jež se snaží získat důvěryhodnost zpět po letech, kdy byla u moci, než se vlády ujal premiér Šinzó Abe z Liberálně demokratické strany. Demokratická strana, jež se spojila s bývalou vládní Demokratickou stranu Japonska, sklidila kritiku za nesplněné volební sliby a především za reakce na havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. 

Renho Murata - Foto: Wikipedia Commons

Ve svém závěrečném projevu před konečnou volbou hovořila tato bývalá televizní zpravodajka o tom, jak se občas cítí znechucená snahou balancovat mezi mateřstvím a prací. Ale ve své děkovné řeči po ohlášení vítězství už hovořila o budoucnosti. „Žádám vás všechny o spolupráci, aby naše strana mohla být ve volbách vybrána pro schopnost řešit problémy a navrhovat řešení,“ řekla.

Někteří poukazují na tchajwanský původ nové předsedkyně. Narodila se sice v Japonsku, ale její otec pocházel z Tchaj-wanu, dostala proto při narození tchajwanské občanství. Japonské získala až ve svých sedmnácti letech, kdy se změnil zákon. Nicméně japonský zákon nedovoluje duální občanství a Murata se stále svého tchajwanského oficiálně nevzdala, a právě odtud může případná kontroverze pocházet.

6. října 2016