Roklen24: Porostou po slovech guvernéra ČNB spekulace na posílení koruny?

Roklen24: Porostou po slovech guvernéra ČNB spekulace na posílení koruny?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Česká národní banka už nebude prodlužovat kurzový závazek na koruně proti euru. Posun na zářijovém jednání bankovní rady ČNB byl změnou poslední. Prohlásil to guvernér ČNB Jiří Rusnok na středečním fóru HN.

Podle ohlasu některých ekonomů může toto vyjasnění přinést růst sázek na zpevnění koruny a vzestup aktivity spekulantů, píše v komentáři Josef Němeček, šéfredaktor Roklen24.

Bankovní rada ČNB se na zářijovém měnovém jednání shodla, že „neukončí používání kurzového závazku jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém čtvrtletí roku 2017.“ Takto je ČNB vymezen tvrdý závazek.

„Podle našich předpokladů je téměř stoprocentně jisté, že ČNB kurzový závazek držet korunu nad 27 za euro před začátkem druhého čtvrtletí příštího roku opravdu neukončí, hrozila by totiž ztráta její důvěryhodnosti mezi investory i veřejností,“ říká ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Jiří Rusnok (vpravo ještě jako řadový člen bankovní rady v květnu 2015) s tehdejším guvernérem Miroslavem Singerem (vlevo) - Foto: Jan Zatorsky

Podle Dřímala právě tvrdý závazek sloužil jako jedna z linií obrany před přílivem spekulativního kapitálu. „Pokud nyní ČNB prohlašuje, že tvrdý závazek neprodlouží, mohlo by to vést k růstu sázek, že koruna může posílit už od dubna příštího roku, a tak i k větší nutnosti intervenovat na trhu skupováním eur,“ varuje Dřímal.

Měkký závazek, definovaný slovy: „členové bankovní rady přitom nadále vidí jako pravděpodobné ukončení [kurzového] závazku v polovině roku 2017“, už posle Dřímala logicky nemá takovou sílu.

„Centrální banka může už před polovinou příštího roku seznat, že inflace dosáhne bezpečně cíle a kurzový závazek opustit už během druhého čtvrtletí. Záležet však bude nakonec především na vývoji inflace. Zprávy ale mohou zdražit zajištění exportérům. Koruna totiž může na forwardovém trhu opět posílit, což právě činí měnové zajištění vývozů méně (i když stále) výhodným,“ upozorňuje Dřímal.

Pravděpodobnost ukončení kurzového závazku ČNB na koruně k euru už v prvním čtvrtletí roku 2017 je po dnešku nulová, uvedl ve videorozhovoru pro Roklen24 po zářijovém jednání bankovní rady ČNB guvernér Jiří Rusnok. Na konec intervencí dle něj už ČNB vidí lépe a právě proto sbližujeme garanci, co udělá či neudělá s tím, co očekává – obsahově tvrdý a měkký závazek. Záporné sazby podle Rusnoka stále nejsou ze hry a dokonce v září byly diskutovány. Tržní vývoj na dluhopisech, forwardech a swapech považuje Rusnok za přirozenou odezvu trhu na to, co ČNB dělá.

Přes čerstvá slova guvernéra ČNB Komerční banka ve svém scénáři nadále počítá s ukončením kurzového závazku ČNB na koruně vůči euru až ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017. „Šance na dřívější exit v poslední době i v souladu s prohlášeními ČNB rostou,“ upozorňuje ale Dřímal.

13. října 2016