Volby 2017: s kým půjdou Starostové

Starostové budují ‚třetí sílu‘. Jednají s lidovci, loví v regionech

Volby 2017: s kým půjdou Starostové
Starostové budují ‚třetí sílu‘. Jednají s lidovci, loví v regionech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zkraje příštího týdne budou mít Starostové a nezávislí (STAN) jasno o předvolební spolupráci. Možné partnerství pro podzimní parlamentní volby řeší s regionálními stranami v čele s Evropskými demokraty či Soukromníky. Jednají ale také s vládními lidovci, ti se však podle předsedy Pavla Bělobrádka rozhodnou definitivně až koncem února. Spíše než koalici by mohla nová formace vytvořit společnou kandidátku. Rozhodnutí ze strany STAN padne v úterý na celorepublikovém výboru, posvětit ho bude muset strana ještě na republikovém sněmu v březnu.

„Jednali jsme se sedmnácti regionálními partnery. Naprostá většina je připravena se tohoto projektu účastnit a přispět jak kandidáty, tak finančně. Shoda je i ve volebním programu, což je pozitivní zpráva. Celostátní výbor by měl pak říct, s kým přesně půjdeme a v jaké formě,“ řekl pro deník Echo24 lídr Starostů a nezávislých Petr Gazdík, který je současně místopředsedou sněmovny.

S regionálními hnutími a sdruženími by STAN podle Petra Gazdíka chtěli vytvořit tzv. třetí sílu, která by byla schopná v letošním boji o poměr sil ve sněmovně konkurovat nejen sociálním demokratům, ale i Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Současně se však mluví o tom, že by tento širší blok mohl jít s ANO do vládní koalice. Doplnit by koaliční partnery mohla po volbách podle zákulisních informací také ODS.

Lídr STAN Petr Gazdík a náměstek středočeské hejtmanky Vít Rakušan - Foto: STAN

STAN v čele s Petrem Gazdíkem možná partnerství řeší již dva měsíce, konečné rozhodnutí padne 31. ledna na celostátním výboru strany. Starostové počítají předně s regionálními stranami. „Na schůzce jsme si potvrdili náš zájem pokračovat v jednáních. Detaily naší spolupráce jsme ale neřešili. Jelikož půjde ale případně o spojenectví řady regionálních stran a subjektů, koalice nepřichází v úvahu,“ uvedl místopředseda SNK ED Jiří Witzany.

Subjekt s novým názvem?

Pokud by se blok rozhodl pro koalici, procentní hranice pro zvolení do sněmovny by se totiž s každou stranou ze zákona o pět procent navyšovala. V případě vytvoření společné kandidátky by stačilo pro získání poslaneckých křesel překročit pětiprocentní hranici. Pak by se podle Witzanyho dalo uvažovat i o založení nového subjektu s novým názvem. O tom, jak by se formace mohla jmenovat, psaly Lidové noviny. Podle informací deníku jsou ve hře varianty jako Lípa, LiSt nebo Třetí síla.

K diskuzi o názvu se na Twitteru přidal lídr TOP 09 Miroslav Kalousek, podle něho by v úvahu přicházela také zkratka STALIN. Petr Gazdík však zmíněné označil za spekulace a debatu odmítl s tím, že je předčasná. O vytvoření většího předvolebního bloku na pravici mluvil už dříve právě Miroslav Kalousek, jeho záměr však mezi pravicovými stranami zůstal bez odezvy.

Vyjednávání pokračuje i se Soukromníky. Ti spolupráci ještě zvažují, ve hře mají další možnosti. „Zvažujeme stále všechny tři varianty, tedy samostatnou kandidaturu, spolupráci se Starosty nebo s ODS. Těm jsme teď předali naše technické požadavky, máme se sejít v dohledné době. Se Starosty jsme mluvili minulý týden. Rozhodnout se chceme do měsíce,“ popsal předseda strany Petr Bajer. S ODS přitom Soukromníci spolupracovali v posledních krajských a senátních volbách.

Lídr STAN Petr Gazdík a šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová během krajských voleb loni na podzim. - Foto: STAN

Čekat se tak zřejmě bude na stanovisko vládních lidovců, kteří jsou zatím nerozhodní. „Vše je v jednání. Na závěry je ještě brzo,“ komentoval pro Echo24 vicepremiér Pavel Bělobrádek, podle kterého budou mít lidovci jasno do konce února. Původně byli Starostové dlouhodobě v koalici s TOP 09, na přelomu roku se ale definitivně rozešli. Samostatně však kandidovali často už loni v krajských a senátních volbách.