Průlom. U Antarktidy vznikne největší mořská rezervace planety

Průlom. U Antarktidy vznikne největší mořská rezervace planety

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

U Antarktidy vzniká největší mořská přírodní rezervace na světě. Po letech jednání se na tom dnes na výročním zasedání v australském Hobartu shodli členové Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě (CCAMLR), kterou tvoří 24 států a Evropská unie. Dohody se podařilo dosáhnout poté, co s ní jako poslední z členů komise vyslovilo souhlas Rusko.

Nová zóna v oblasti Rossova moře a ve východní části Antarktidy bude zabírat rozlohu více než 1,55 milionu čtverečních kilometrů, upřesnil novozélandský ministr zahraničí Murray McCully. Je to 12 procent Jižního oceánu. Jde o zhruba čtyřikrát větší plochu než má Německo. Nový Zéland a Spojené státy projekt iniciovaly a mají za úkol přírodní rezervaci chránit.

"Náš původní návrh doznal určitých změn, abychom získali jednomyslnou podporu 25 členů CCAMLR. Konečná dohoda je kompromis mezi ochranou moře, stálým rybolovem a vědeckými zájmy," řekl šéf novozélandské diplomacie McCully.

V této souvislosti mimo jiné dodal, že podle dohody, uzavřené na 35 let, bude oblast zcela zakázaného rybolovu v Rossově moři velká 1,12 milionu kilometrů čtverečních. V oblastech označených jako výzkumné zóny bude možné lovit drobné korýše, kteří tvoří potravu velryb, a pilouny.

Ke zřízení rezervace na území, kde žije 16.000 známých druhů, včetně velryb, tuleňů, albatrosů, tučňáků a unikátních druhů ryb, bylo zapotřebí souhlasu všech 25 členů CCAMLR. Dohodu mnoho let mařily Rusko, Ukrajina a Čína, které patří mezi státy, jež mají v oblasti zájmy týkající se rybolovu.

,

28. října 2016