USA rozšíří sankční seznam o ruské poslance z Krymu

USA rozšíří sankční seznam o ruské poslance z Krymu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Spojené státy zařadily na svůj sankční seznam šest poslanců ruské Státní dumy, kteří zastupují anektovaný ukrajinský autonomní poloostrov Krym se Sevastopolem. Na svém webu to oznámilo americké ministerstvo financí, které má sankce na starosti.

Evropská unie na zmíněné zákonodárce uvalila postih již dříve. Předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij postup USA a EU označil za destruktivní krok, napsala agentura TASS.

Členské země EU se na novém seznamu lidí, kterým Brusel reaguje na porušování územní celistvosti Ukrajiny, dohodly před týdnem. Nyní je následují Spojené státy.

Americké ministerstvo financí v tiskové zprávě uvádí, že sankcionované osoby jsou i na odvetném seznamu EU. Dodalo také, že cílem sankcí je udržet diplomatický tlak na Rusko, aby ukončilo okupaci poloostrova.

Moskva ukrajinský autonomní poloostrov přes odpor Kyjeva i Západu začlenila do Ruské federace v březnu 2014. Tvrdí, že tak reagovala na vůli tamních obyvatel, z nichž většina má ruské kořeny a kteří se v mezinárodně neuznaných referendech vyslovili pro spojení s Ruskem.

Vedení poloostrova tehdy všelidová hlasování na Krymu a krymském Sevastopolu vypsala v reakci na nesouhlas s politickým obratem Kyjeva, který si místo příklonu k Rusku zvolil prozápadní směr.

,

17. listopadu 2016