VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY

Že EET není bomba, zjistily už i vládní strany. Po volbách ji zrušíme, říká lídr středočeské ODS Skopeček

VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY
Že EET není bomba, zjistily už i vládní strany. Po volbách ji zrušíme, říká lídr středočeské ODS Skopeček

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Stejně jako další strany a hnutí i ODS slibuje svým voličům, že pokud v podzimních sněmovních volbách uspěje, sníží daně a zvýší mzdy. Rezervy je podle ní možné hledat jak v hospodářském růstu, tak ve snížení nákladů na sociální systém. Plánuje také zrušit kritizovanou elektronickou evidenci tržeb (EET). Podle lídra středočeské kandidátky poslance Jana Skopečka pro to bude po volbách politická vůle, protože kriticky už evidenci vnímají i vládní strany, které ji zavedly. Kompenzace podnikatelům ale podle Skopečka nejsou reálné. „Jediná šance, jak si zchladit žáhu, je v den voleb,“ říká Skopeček v rozhovoru pro Echo24.

Váš program v daňové oblasti vesměs přináší zvyšování mezd a rušení daní – chcete například zrušit silniční daň pro osobní automobily, daň z nabytí nemovitosti, snížit DPH na vybrané služby. Čím chcete úbytek státní kasy kompenzovat? Spoléháte na hospodářský růst?

Jedna část toho, kde na daňové úlevy lze získat peníze, je skutečně hospodářský růst. Když se podíváte na to, jak každoročně přibývají peníze do státního rozpočtu, tak jenom v roce 2014 to bylo plus 30 miliard, v roce 2015 padesát miliard a v minulém roce 68 miliard korun navíc. To vše dominantně díky hospodářského růstu, aniž by vláda cokoliv systémového udělala. Druhá rovina kompenzací jsou samozřejmě úspory. Je zvláštní a nepříliš pozitivní, že v době rekordně nízké nezaměstnanosti neklesají výrazně i náklady na sociální systém. Větší adresností sociálních dávek lze podle mého názoru řádově dalších 20 miliard ušetřit. Dalším prostorem pro úspory jsou dotace soukromým firmám, korporacím. Dotace jednak destruují trh, přinášejí výhodu vybraným firmám na úkor těch, kteří ty daně museli nejprve vytvořit, na druhé straně je jejich omezení či zrušení jedna z cest, jak méně přerozdělovat, a umožnit tak výraznější snížení daní.

To znamená, že až hospodářský růst za pár let pomine, budete daně zase zvyšovat?

To určitě ne. Každý rok lze při standardním hospodářském růstu počítat s těmi 40, 50, 60 miliardy Kč navíc… Jestli přibude každý rok více či méně prostředků závisí na robustnosti hospodářského růstu. To neohrozí ani krátké periody recese či stagnace, kdy dojde k časově omezenému snížení inkasa. To musejí veřejné finance zvládnout a navíc by bylo obrovskou chybou zrovna v době „nerůstu“ daně zvyšovat. Pokud bude ekonomika růst kolem dvou až tří procent, což nejsou nikterak dramatická čísla, pak v tom žádný problém nevidím. Ale samozřejmě je potřeba se bavit zejména o tom, kde uspořit především v oblasti zbytných výdajů, jak zmenšit přebujelý, velký stát. ODS je strana, která nechce přerozdělovat více a více peněz. Nemám radost z toho, že stát získává větší inkaso daní a že bude moci víc přerozdělovat a být ještě mocnější. Mě to spíš děsí, že politici mají čím dál větší moc přerozdělovat více a více peněz.

Velký tématem voleb bude i elektronická evidence tržeb (EET). ODS říká, že ji chce zrušit. Jak by to vypadalo v praxi? Jsou tu totiž dvě vlny, které už běží, a dvě, které začnou platit relativně krátce po volbách.

Samotná koalice zjišťuje, že ten projekt není ideální, že nebyl dobře připraven, že nepřináší to, co očekávali, že to není taková „bomba“. I jednotlivé vládní strany najednou začínají zpochybňovat další fáze EET a chtějí výjimky. Samozřejmě je to špatně. Měly na to myslet dopředu. Podle mého názoru tu bude po volbách více politických subjektů, které se na EET budou dívat racionálněji a kritičtěji. Takže doufám, že se nejen nebudou zavádět další fáze, ale že se podaří zrušit i ty rozběhlé. A my se budeme snažit ve volbách získat dostatečný počet hlasů i proto, abychom od této regulace mohli naše podnikatele osvobodit.

Lídr kandidátky ve Středočeském kraji poslanec Jan Skopeček - foto: ODS

Je to vůbec časově stihnutelné? Třetí fáze začíná už v březnu příštího roku. Volební lídr hnutí STAN poslanec Jan Farský dokonce řekl, že každý, kdo hovoří o zrušení těchto dvou vln EET, vlastně jen slibuje, protože to reálně není možné stihnout.

Bude záležet také na tom, jak rychle bude vznikat nová vláda, jak rychle získá důvěru, jak rychle bude zvolen předseda sněmovny a podobně. Měli jsme výsledky, kdy to bylo velmi rychlé, ten výsledek jasně ukázal, která koalice vznikne a velmi rychle to běželo a ta konkrétní strana začala rychle pracovat. Zároveň jsme tu měli i volby, kdy se téměř půl roku hledala většina. Takže bude hodně záležet na tom, jak rychle ta vláda začne fungovat. A to nejen z hlediska EET, ale třeba také z hlediska rozpočtu. To je také důležité téma.

Kdybyste uspěli a měli politickou sílu zrušit EET, navrhli byste třeba i nějakou kompenzaci pro ty, kteří si už kasy nakoupili? Je podle vás reálné, aby stát podnikatele nějak odškodnil?

Tak bohužel za chyby politických reprezentací daňoví poplatníci platí. Jediná šance, jak si zchladit žáhu, je v den voleb. Ale prostě za chyby se platí a kompenzovat chyby politických předchůdců je možné jen velmi omezeně.

Můžete říct jeden bod vašeho programu, který pro vás je nepřekročitelný? Ze kterého byste v případě koalice a dělání kompromisů určitě neustoupili?

U mě osobně je to opravdu zvyšování daní. To bych opravdu nikdy nedopustil a nechtěl bych být ve vládě, která by daně zvyšovala. Nikdy bych nechtěl hlasovat byť pro kompromis zvyšovat daně vyjma nějakých přírodních katastrof, které ani nechci přivolávat. A pro mě osobně je to i tlak na přijetí eura, to je také věc, ve které já bych nemohl osobně figurovat, nemohl bych ji podporovat, smířit se s ní. Opravdu pro zvýšení daní či přijetí eura nejsem schopen hlasovat a dělat v tom jakékoliv kompromisy.