Tělo kardinála Vlka bylo uloženo do hrobky v katedrále sv. Víta
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V katedrále sv. Víta na Pražském hradě skončil krátce po 13:00 pohřeb zesnulého kardinála Miloslava Vlka, jehož ostatky byly uloženy do arcibiskupské hrobky. Poslednímu rozloučení s ním přihlíželi věřící, kteří katedrálu zcela zaplnili. Někteří lidé, kteří se do chrámu nevešli, sledovali bohoslužbu z nádvoří a Hradčanského náměstí, kde byly velkoplošné obrazovky. Ty byly i v samotném chrámu, kromě přenosu obřadu na nich lidé viděli fotografie a dokumenty z Vlkova života. V minulých dvou dnech se s emeritním pražským arcibiskupem a českým primasem přišly rozloučit tisíce lidí.
Kázání před uložením do hrobu pronesl emeritní plzeňský biskup František Radkovský, který připomněl Vlkovo působení za socialismu. Obřady posledního rozloučení vedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Kardinála vyprovodil na poslední cestu sborový zpěv Svatováclavského chorálu. Rakev nesli mimo jiné českobudějovický biskup Vlastimil Kročil a plzeňský biskup Tomáš Holub.
Zádušní mši, poté, co do katedrály dorazil liturgický průvod několika desítek duchovních z Arcibiskupského paláce, sloužil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ten také průvod uzavíral, neboť nejvýše postavené osobnosti v církvi šly v jeho závěru. Průvodu přihlíželi turisté, pro něž je v sobotu katedrála uzavřena. Podle odhadů zpravodajů ČTK jsou v katedrále více než dvě tisícovky lidí.
Duka připomněl Vlkovu snahu o obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989, to, že budoval úřad Arcibiskupství pražského, pomáhal při budování církevního školství a položil základy arcidiecézní charity. „Loučíme se s pražským arcibiskupem, nástupcem kardinála Tomáška, kterému připadl úkol vystavět budovu církve ve svobodném, suverénním a demokratickém státě,“ řekl Duka.
Připomněl, že Vlk patřil ke generaci, která poznala „jak hnědou, tak rudou diktaturu“, a to ho někdy vedlo k určité uzavřenosti. „A k ne zcela plnému pochopení, že demokracie je diskuse a tolerance vyžaduje mnohdy i kompromis tehdy, když absolutní a ideální řešení s přihlédnutím k druhým nejsou dosažitelná,“ řekl kardinál Duka.
V katedrále zazněl i úryvek z poslední vůle kardinála Vlka. „Do božích rukou a pod ochranný plášť Panny Marie poroučím celý svůj život, všechny své práce, vše, co jsem konal. Kam bude uloženo mé tělo, ponechávám na rozhodnutí jiným. Se všemi se loučím a těším se na shledanou,“ uvedl v ní.
Kromě zástupců dalších českých a moravských diecézí přijeli uctít kardinála Vlka také kardinálové z několika okolních evropských zemí, ale i z Thajska. Tamní arcibiskup kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovitvanit je představitel hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil.
Na počest zesnulého se před zahájením mše rozezněly zvony v katedrále. Mimořádné vyzvánění zahájil v 10:00 zvon Josef v roli umíráčku. Poté po 19 minut zvonil zvon Jan Křtitel na připomínku 19 let kardinálova působení v úřadu arcibiskupa. Poté se rozezněly i další zvony, umlkly ale se začátkem mše. Před uložením rakve do arcibiskupské hrobky v katedrále se ozve majestátní zvuk zvonu Zikmund, jednoho z nejstarších zvonů katedrály.