Humanitární krize v Jemenu

Epidemií cholery v Jemenu je ohroženo bezmála 8 milionů lidí

Humanitární krize v Jemenu
Epidemií cholery v Jemenu je ohroženo bezmála 8 milionů lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Epidemie cholery v jemenském hlavním městě Saná si už vyžádala nejméně 115 obětí. S odvoláním na jemenskou agenturu Saba o tom ve středu informovala agentura Reuters. Úřady v Saná, kterou ovládá ozbrojené hnutí šíitských Húsíů, v neděli vyhlásily kvůli epidemii cholery stav nouze a požádaly mezinárodní humanitární organizace, aby s bojem proti nemoci pomohly.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

Jemenské zdravotnictví silně oslabily více než dva roky války, kvůli níž musely miliony lidí opustit své domovy, a nemůže problém zvládnout, uvedla agentura Saba.

Zemi sužuje konflikt mezi menšinovými šíity podporovanými Íránem a vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího podporovanou arabskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií a Západem. Vyžádal si už životy více než 10.000 lidí, které zabily především téměř každodenní nálety.

Vládní jednotky mají pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní město Aden, ležící na jihu země nedaleko strategicky významného průlivu Bab al-Mandab.

V Jemenu je v provozu jen málo lékařských zařízení a dvě třetiny populace podle OSN nemají přístup k pitné vodě. Průjmové onemocnění od 27. dubna zabilo 51 lidí, oznámila ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Podezření na choleru je u dalších 2752 lidí a u 58 už byla nákaza potvrzena.

Epidemie nejhůř zasáhla právě hlavní město a okolí, ale případy jsou hlášeny také z dalších velkých měst, jako jsou Hudajdá, Táiz a již zmíněný Aden. Podle WHO žije v oblastech s vysokým rizikem přenosu cholery 7,6 milionu lidí.

Zhruba 17 milionů lidí z celkové 26 milionové jemenské populace trpí nedostatkem jídla a nejméně tři miliony dětí jsou podvyživené. U podvyživených dětí se přitom podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) riziko úmrtí na choleru devítinásobně zvyšuje.
​​​​

,

17. května 2017