napětí ohledně KLDR

Ke Koreji zamířila letadlová loď USA, odpovídá na kroky KLDR

napětí ohledně KLDR
Ke Koreji zamířila letadlová loď USA, odpovídá na kroky KLDR

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly míří ke Korejskému poloostrovu. Oznámilo to v sobotu večer americké ministerstvo obrany a námořnictvo. Přesun přichází ve chvíli sílících vojenských provokací severokorejského režimu, na něž hodlá Washington rázně reagovat. Ministr obrany Rex Tillerson v neděli prohlásil, že páteční americký raketový útok na syrskou leteckou základnu byl varováním pro další země, které porušují mezinárodní normy.

Velení amerického vojenského námořnictva sdělilo, že úderná skupina Carl Vinson, tvořená stejnojmennou letadlovou lodí, torpédoborcem a menším bojovým plavidlem, neuskuteční původně plánovanou zastávku v Austrálii. Od břehů Singapuru, kde v současnosti kotví, naopak zamíří do severní části Tichého oceánu, tedy do blízkosti KLDR. Přesné místo určení námořnictvo nespecifikovalo. Skupina se od ledna účastnila řady cvičení s námořnictvem Japonska a Jižní Koreje a prováděla běžné hlídky v Jihočínském moři.

Ilustrační foto: wikimedia commons, U.S. Navy Photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Eric Coffer

Severní Korea v posledních týdnech provedla několik raketových testů, které znepokojily americké spojence v oblasti, Jižní Koreu a Japonsko. Prezident Donald Trump před pátečním setkáním s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem uvedl, že jej hodlá přesvědčit, aby Peking přispěl k řešení rostoucího napětí. Dodal ale, že pokud Čína, která má na KLDR největší vliv, nebude spolupracovat, USA si poradí samy. Důkazem pro to je podle analytiků načasování amerického útoku na syrskou vojenskou základnu, které Trump nařídil v době Siovy návštěvy v USA.

Tillerson sice ve svém vyjádření k útoku v Sýrii Severní Koreu přímo nejmenoval, podle agentury AP je však kontext jeho slov zřejmý. „Pokud porušujete mezinárodní dohody, nedodržujete závazky a stáváte se pro ostatní hrozbou, je pravděpodobné, že v určité chvíli přijde odpověď,“ řekl ministr v nedělním pořadu televize ABC.

Tillerson rovněž řekl, že USA jsou vysoce znepokojeny pokroky KLDR ve vývoji balistických raket a že toto znepokojení sdílí i Peking. „Myslím, že se shodujeme na tom, jak je situace nebezpečná,“ řekl ministr v televizi CBS. „A myslím, že i Čína začíná chápat, jakou hrozbu to představuje i pro její zájmy,“ uvedl.

Severní Korea v sobotu označila páteční americký zásah v Sýrii za „nepřípustný akt agrese“, který „více než tisíckrát“ ospravedlňuje severokorejský jaderný program.

Americký prezident Donald Trump nařídil bombardování syrské letecké základny poté, co z ní byl podle Spojených států veden úterní útok chemickými zbraněmi na město Chán Šajchún.

,

9. dubna 2017