Koalice pod vedením USA tvrdí, že zničila velitelství IS v Mosulu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velitelství teroristické organizace Islámský stát (IS) na západě Mosulu nejspíš zničila mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. O svém pátečním zásahu informovala koalice v sobotním prohlášení. Mezinárodní síly pomáhají vládě v Bagdádu v boji proti islamistům. Ti tvrdí, že na místě útoku zemřeli civilisté.
Koalice zničila budovu hlavního nemocničního zařízení v západní části Mosulu, kde se podle ní skrývalo velitelství IS. „Koalice díky zpravodajské činnosti, sledování a průzkumům zjistila, že IS nevyužívá budovu pro žádné lékařské účely a že civilisté do ní už nevstupují,“ uvedla koalice podle agentury Reuters.
Lidé z IS ale toto tvrzení zpochybnili a oznámili, že na místě zemřelo 18 lidí, hlavně žen a dětí. Dalších téměř 50 lidí je prý zraněno. Informace nelze ověřit, protože nezávislá média nemají do západního Mosulu přístup.
O dobytí druhého největšího iráckého města usiluje irácká armáda s podporou mezinárodní koalice od poloviny října loňského roku. Východní část Mosulu se již podařilo osvobodit. Bojovníci IS mají ale stále pod kontrolou západní část města, v níž podle odhadů OSN žije 750 000 lidí.
Od října z Mosulu uprchlo kolem 200 000 lidí, ale zhruba 46 000 z nich se postupně vrátilo domů.
AFP: Východní Mosul nebyl osvobozen tak, jak se říká
Irácká armáda se od lednového vítězství nad IS o východní čtvrtě města stáhla, aby se připravila na boj o jeho západní část. Ponechala tak za sebou bezpečnostní vakuum, které příslušníci IS využívají k dalším útokům a k tomu, aby naháněli strach obyvatelům, kteří se snaží obnovit původní chod města, uvádí agentura AFP.
„Vrátily se sebevražedné útoky a bomby schovávané v autech. Vracejí se vzpomínky na období vlády DAIŠ,“ řekla paní Samírová ze čtvrti Zahúr, kterou citovala agentura AFP. DAIŠ je arabská zkratka pro někdejší název IS.
„Všichni mluví o osvobození, ale DAIŠ je stále tady, nad městem létají jeho drony a míří na naše domy, nemocnice a mešity,“ upozorňuje pětadvacetiletý Umar, který přišel na slavnost pořádanou v jedné škole. Připojil se k dobrovolníkům, kteří se snaží obnovit v Mosulu běžný život navzdory hrozbám, jimž čelí všichni každý den.
V osvobozených čtvrtích města se lidé tísní na nově otevřených tržištích se zeleninou a ovocem, muži postávají ve frontách před úřady veřejné správy, nad mnoha budovami vlají irácké vlajky. „Vypadá to, jako by se vše vrátilo k normálu, lidi ale dobře vědí, že kdykoli může stále téci krev, a pociťují strach,“ říká Umar.
„DAIŠ ohrožuje i školní děti. Mnoho škol, obchodů a restaurací, které se v lednu znovu otevřely, je zase zavřeno,“ řekl abú Alí ze čtvrti Mazára.