Ambasador končí

Stažení velvyslance kvůli tweetům jeho ženy? V pořádku, tvrdí diplomaté

Ambasador končí
Stažení velvyslance kvůli tweetům jeho ženy? V pořádku, tvrdí diplomaté

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Stažení diplomata Karla Borůvky kvůli stovkám urážlivých a útočných tweetů jeho ženy Aleny Borůvkové bylo podle bývalých diplomatů v pořádku. Manželka velvyslance není soukromou osobou, shodují se Cyril Svoboda i Michael Žantovský, který však dále dodává, že pokud je za takové výroky manželky na Twitteru stažen velvyslanec, již dávno měl být na hodinu vyhozen mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

„Podle Vídeňské úmluvy, která přiznává výsady rodinným příslušníkům, není manželka velvyslance běžným občanem, ale má zvláštní status. U nás je to ještě potvrzeno tím, že manželka velvyslance podle zákona navíc dostává i diplomatický pas. Má tedy jiné zacházení než my ostatní,“ řekl pro Echo24 politik a diplomat Cyril Svoboda.

Stejně tak to vidí i dlouholetý velvyslanec ve Velké Británii a dnes ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. „Z protokolárního hlediska má partner úplně stejné postavení jako velvyslanec. Náleží mu všechna práva a privilegia a imunity jako velvyslanci. Tam není vůbec žádný rozdíl. Z toho vyplývá, že partner na sebe musí brát určitá omezení a musí se podle toho chovat. Omezení jsou logicky větší než u normálního manžela nebo manželky a někdy je to nepříjemné,“ řekl Echo24 Žantovský.

Velvyslanec a jeho žena budují obraz země

Cyril Svoboda dále uvedl, že rozhodnutí ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka stáhnout Karla Borůvku z postu velvyslance ve Švýcarsku rozumí. „Takové chování nelze tolerovat. Velvyslanec a jeho žena budují obraz země v zahraničí. Švýcarská ambasáda v Česku jistě už o vývoji do své země informovala. Je to ostuda,“ dodal dále pro Echo24 Svoboda.

V souvislosti s tím připomněl i několik případů, kdy byli velvyslanci odvoláni například kvůli bouračce, milostnému poměru nebo jen kvůli tomu, že se opili na večírku. „Velvyslanci ani jejich ženy zpravidla na večírcích nekonzumují alkohol. Oni zde mají reprezentovat zemi. Zákon v tomto případě nikdo neporušil, ale protokol ano, jde spíše o etické a morální hledisko,“ dodal Svoboda.

Michael Žantovský a Cyril Svoboda - FOTO: Koláž – Jan Zatorsky, Wikipedia / Jenomja

Borůvková vs. Zaorálek - Smršť tweetů

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) o stažení velvyslance Karla Borůvky ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku informoval minulý týden. Má se tak stát téměř rok před vypršením mandátu poté, co jeho žena Alena Borůvková nejen na Twitteru útočila na novináře, politiky i na samotného Zaorálka. Nebylo to však zdaleka poprvé. Borůvková byla na sociálních sítích aktivní již v minulosti a dokonce jí byl účet krátce zablokován.

Borůvková na celou situaci reagovala doslova smrští tweetů. V jednom z nich dokonce napsala, že to Zaorálek udělal proto, že ji miluje. V dalších útočila na novináře serveru Seznam.cz Jindřicha Šídla a jeho ženu nebo na komentátora Alexandra Mitrofanova.

Podle Lubomíra Zaorálka je Alena Borůvková v cizině po boku svého muže součástí diplomatického sboru a je podle něj naprosto nepřípustné, aby někdo v podobné pozici dlouhodobě v mailech, sms či na sociálních sítích útočil nejen na zaměstnance ministerstva.

Za urážlivé výroky na Twitteru by měl být vyhozen i Ovčáček

Samotná prezentace a aktivita na sociálních sítích je však podle Michaela Žantovského velmi specifická. „Diplomacie je konzervativní řemeslo a z tohoto hlediska jsou taková vystoupení, jako v případě paní Borůvkové za hranicí míry vkusu. Je celkem legitimní, že to může ministr zahraničí jako hlava české diplomacie chápat jako problém a že se to nějak snaží řešit,“ uvádí dále Žantovský.

V souvislosti s přehnanou aktivitou na Twitteru připomněl i jiného státního zaměstnance, tiskového mluvčího prezidenta Miloše Zemana, Jiřího Ovčáčka. „Pokud má být za urážlivé výroky na sociálních sítích a na Twitteru kvůli chování své ženy stažen do ústraní velvyslanec ze Švýcarska, tak by v první řadě měl být vyhozen na minutu pan Ovčáček, který běžně a každý den a pravidelně uráží lidi na sociálních sítích. Pokud máme právní stát a základy politické kultury, tak by měly platit pro všechny,“ řekl kriticky pro Echo24 Žantovský.

Zároveň však připouští, že v běžném zaměstnání takový postup zaměstnavatele standardní není. „V běžném případě by nic takového zaměstnavatel udělat neměl, nemohl a ani nesměl. Ale v tomto případě je ta situace složitější, protože partner má po dobu působení velvyslance v cizině zvláštní postavení,“ dodal pro Echo24 Žantovský.

Zda bude velvyslanec Karel Borůvka nakonec skutečně trvale odvolán závisí nyní na prezidentovi, který má jako jediný pravomoc toto učinit. Karel Borůvka i s rodinou by ze Švýcarska měl odjet do konce dubna. On sám s postupem ministra zahraničí nesouhlasí a brání ženu tím, že šlo o soukromé výroky, ačkoliv přiznává, že některé rekce byly až příliš vyhrocené.

4. dubna 2017