Brazílie

Bitvu s komáry zatím prohráváme

  - Repro: archiv
Brazílie
Bitvu s komáry zatím prohráváme

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Mirley Moraová obejde v brazilské metropoli Sao Paulo každý den asi 150 domácností. Nesbírá body pro žádného politického kandidáta v rámci nějaké „door to door“ kampaně. Pracuje pro radnici a jako dva a půl tisíce dalších agentů má nyní na starosti jediné – zamezit šíření viru zika. Pátrá proto v jednotlivých domovech po věci, která je menší než zrnko rýže – po larvě komára Aedes aegypti, tu je třeba zneškodnit dříve, než se vylíhne v dospělého jedince šířícího různé nemoci.

Když Mirley vejde do domu, prohlédne nejprve odpady, zkontroluje květiny nebo třeba misku s vodou pro psa. Kdekoli, kde je vlhko, se larvám daří. Lidem pak poradí, na co si dávat pozor, aby doma eliminovali výskyt zárodků.

Velká ofenziva proti drobnému hmyzu začala poté, co se v Brazílii začal virus zika rychle šířit – nejprve napříč jednotlivými státy, pak i do dalších latinskoamerických zemí. A zejména poté, co se toto jinak vcelku nezávažné onemocnění začalo dávat do souvislosti s obrovským nárůstem případů mikrocefalie u novorozenců. Děti postižené touto neurologickou deformací se rodí s výrazně menší hlavou. Úřady odhadují, že jen od října se v zemi narodilo na čtyři tisíce dětí s touto poruchou, za celý rok 2014 bylo přitom zaznamenáno „jen“ 150 případů. Odborníci nicméně uklidňují, že cifry mohou být nadsazené – s jistotou byla mikrocefalie potvrzena zatím u 270 dětí, další stovky případů se teprve prošetřují. Odborníci kontrolují, zda diagnóza a souvislost s virem zika skutečně sedí.

I tak je ale na mnoha místech v zemi stále více cítit strach a zoufalství. Například ve státě Pernambuco, který je jedním z epicenter, kde se horečka zika šíří. V tamních nemocnicích se chodby plní těhotnými ženami úzkostně čekajícími na ultrazvukové vyšetření, které odhalí, zda právě jejich dítěti hrozí nechtěná anomálie. „Jsem vyděšená, bojím se, že mé dítě bude mít mikrocefalii,“ popsala reportérům agentury Reuters Elisangela Barrosová. Sama žije v chudé čtvrti pobřežního města Recife, hlavního města Pernambuca. V sousedství chybí tekoucí voda, všude se válí odpadky a místní si zpravidla nemohou dovolit ani repelent, který poskytuje alespoň základní ochranu proti komářímu bodnutí. Šíření nákazy má za takových okolností zelenou. „Všude je spousta komárů, nejméně pět sousedů horečku zika prodělalo,“ líčí žena.

Žádné uklidňující zprávy zatím politici pro těhotné nemají. Kvůli zvýšenému výskytu viru vyzvali jen k prevenci. Ženy mají v těchto měsících přehodnotit plánování rodiny. Ve středoamerickém Salvadoru dokonce vláda ženám vzkázala, aby plány na rodinu odložily až do roku 2018.

„Plánovali jsme s partnerem rodinu, vzhledem k okolnostem jsme se rozhodli dítě raději odložit,“ říká Češka Ludmila Mojžíšová, která žije dlouhodobě v brazilském Sao Paulo. Doma se snaží bránit komárům, jak se dá. Po zásuvkách mají repelenty, na stole zase odpuzovací svíčky.

Strach z odlivu turistů

Zastavit epidemii je nyní pro brazilskou vládu priorita. Nejde jen o to, že propuká panika mezi místním obyvatelstvem, šíření nákazy může mít dopad i na turismus. Už tento týden má začít světově známý karneval v Riu, který každoročně navštěvuje půl druhého milionu turistů. Řada brazilských měst musela osekat výdaje na karnevalové průvody a aktivity kvůli ekonomické krizi, v níž se země nachází. Nyní ještě hrozí, že se obchodníci budou muset vyrovnávat s úbytkem turistů kvůli nemoci. A stejné obavy panují kolem letních olympijských her v Riu. Cestovní kanceláře už nyní řeší řadu dotazů ze strany ustrašených klientů. „Spousta lidí se nyní ptá, zda je možné cestu zrušit v případě, že se situace zhorší,“ uvedla pro New York Times Anbritt Stengeleová z agentury Sports Traveler. Na olympijské hry často míří – na rozdíl od karnevalu – celé rodiny, a proto jsou klienti mnohem opatrnější.

Obavy nemají jen obchodníci, ale také zdravotníci. Podle nich může masová turistika přispět k šíření nemoci, o jejíchž důsledcích se ještě mnoho neví. Právě únor patří v řadě brazilských regionů k deštivějším měsícům. A kombinace horka a vlhka vede ke snazšímu množení komárů, kteří virus roznášejí. Karnevaloví turisté navíc často bývají méně disciplinovaní. „Návštěvníci karnevalu mívají někdy pod vlivem alkoholu tendenci zapomínat na opatření, která mohou riziko poštípání komárem snížit. Například nepoužívají repelent nebo se nedostatečně oblékají,“ varuje Erico Arruda z Brazilské infektologické společnosti. Pakliže se turisté během návštěvy Brazílie nakazí, mohou virus přivézt do svých zemí původu. Z těla nakaženého se pak může snadno přenést na komáří populaci, a virus se pak může šířit nekontrolovaně dál.

Vojáci proti komárům

Důvodů k rychlému a ráznému postupu proti infikovaným komárům má tedy brazilská vláda víc než dost. Úřady tak v minulých týdnech přistoupily ke koordinovanému hubení komárů Aedes aegypti. Jde o opatření, které se v Brazílii dělá každý rok – komár totiž kromě viru zika šíří také třeba horečku dengue, která mívá každoročně na svědomí desetitisíce nemocných. Loni byla epidemie – navzdory preventivní likvidaci larev – vůbec nejhorší za poslední roky, nakazilo se přes půl druhého milionu lidí a zemřela jich necelá tisícovka.

Letos vláda přistoupila k úkolu mnohem důsledněji. Kromě samotných „deratizátorů“ vyslala do terénu také přes 200 tisíc vojáků, kteří s likvidací hmyzu pomáhají. V praxi totiž civilní zaměstnanci často narážejí. „Spousta lidí nám nevěří a nechce nás pustit dovnitř,“ popsala Mirley Moraová deníku El País.

Problém však zůstává v oblastech kontrolovaných drogovými kartely. Často jde o chudé čtvrti, ve kterých chybí tekoucí voda (lidé používají lavory nebo barely) či nefunguje svoz odpadků, a komáři se tu proto snadno šíří. Dostat se do lokalit, které jsou mimo kontrolu státu, je složité a nebezpečné. Mirley Moraová už se ale opakovaně do favely dostala, byť jí v zádech stáli ozbrojení členové drogového gangu.

„Likvidátoři“ nekontrolují jen soukromá obydlí, procházejí také komerční či veřejné objekty. Lidé dostávají letáky s informacemi o nemoci a její prevenci. A kromě nasazení vojáků se rozhodla vláda také distribuovat repelenty těhotným ženám. Zlepšit se má také jejich dodávka do běžných prodejen. Kvůli panice repelenty z řady obchodů zmizely a vzrostly také jejich ceny.

Sen o bezproblémové olympiádě

Speciální jednotky kontrolují krátce před vypuknutím karnevalu také známý sambodrom v Riu a opakovaně prohlížejí i zařízení, v nichž budou již v srpnu závodit či bydlet olympionici. Hoteliéři dostávají speciální instrukce pro turisty. Úřady ujišťují, že se neúnavně pracuje na vakcíně proti viru. Zdá se, že Brazílie i okolní zasažené země dělají vše pro to, aby se podařilo epidemii zastavit.

Prohlášení čelných politiků však nevyznívají příliš optimisticky. „Zatím bitvu s komáry prohráváme, ale věřím, že se nám nakonec podaří zvítězit,“ napsala minulý týden na svém twitterovém účtu brazilská prezidentka Dilma Rousseffová.

V tažení proti zákeřnému viru by nově mohla pomoci i lepší mezinárodní koordinace. Toto pondělí prohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) virus zika za vážnou globální hrozbu a vyhlásila mezinárodní krizový stav. Takové opatření přijali zdravotníci naposledy v roce 2014 v souvislosti s epidemií eboly v západní Africe.

5. února 2016