V Královéhradeckém kraji vyšachovali vítězné ANO. Dohodla se už koalice

V Královéhradeckém kraji vyšachovali vítězné ANO. Dohodla se už koalice

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Královéhradeckém kraji skončí vítězné ANO s největší pravděpodobností v opozici. Na vzniku koalice se už domluvily ČSSD, ODS, TOP 09, Starostové a nezávislí, Východočeši a Koalice pro Královéhradecký kraj. Kandidátem na hejtmana je Jiří Štěpán z ČSSD. Informovala o tom Česká televize. Je to podvod na voličích, reaguje ANO.

Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše překvapilo, jak se v Královeckém kraji dohodli. Koalice, které vynechají ANO, podle svých slov sice čekal, ale ne zrovna v tomto kraji. Pro hnutí hlasovalo v tomto kraji 25,18 procenta lidí. Podle lídryně Kláry Dostálové je dnešní jednání pěti stran „jednoznačným pokusem všichni proti ANO“. Takový vývoj nečekala. „Mrzí mě, že ty strany, které se natolik vymezovaly proti sociální demokracii, nakonec souhlasí s tím, aby jim sociální demokracie vládla dál. Myslela jsem si, že všichni chtějí pro kraj něco udělat, a ne že jde pouze o boj o moc,“ řekla Dostálová. Později ještě přitvrdila, když prohlásila, že se jedná o podvod na voličích, o druhou opoziční smlouvu.

Že cílem bylo patrně nepustit do vlády hnutí ANO, míní také politolog Tomáš Lebeda. Během pár hodin se podle něj nemůže poskládat koalice, ve které by se dohodli, co chtějí věcně dělat. „Ten zájem společný je úplně jiný,“ uvedl Lebeda v České televizi.

Štěpán dnes řekl, že s Dostálovou z ANO telefonoval a blahopřál ji k volebnímu výsledku. „Očekával jsem nějaké intenzivní jednání z jejich strany, to ale nenastalo,“ řekl Štěpán. Další jednání podle něj situaci nezmění. „Je pět subjektů, které mají společný cíl a společný zájem. V tuto chvíli to je, jak to je, 24 mandátů je základ koalice a nehodláme na tomto nic měnit,“ řekl Štěpán.

Podle Štěpána zástupci pěti subjektů jednali o budoucnosti kraje a o další spolupráci mezi stranami. Podle Štěpána se zástupci těchto subjektů v nejbližší době znovu sejdou a budou jednat o programových záležitostech. „Spojuje nás společný zájem, aby tento kraj dále fungoval a byl dobrým místem pro život. Přesto, že tady mohou být v uvozovkách ideologické třenice, tak nejsou tak problematické, abychom se nedohodli pro zájem kraje,“ řekl ČTK a České televizi (ČT).

Podle Štěpána zatím není stanovený termín, do kdy by mohli zástupci stran jednání ukončit. „Samozřejmě v příštím týdnu se sejdeme a budeme jednat dál,“ dodal Štěpán.

Podle ČT se tajná jednání o vzniku koalice proti ANO vedla ještě před ukončeným hlasováním.

,

8. října 2016