Zdravotnictví muselo snížit požadavky

Další ministři byli za Pilným kvůli rozpočtu. „Ořezaný na kost,“ říká Ludvík

Zdravotnictví muselo snížit požadavky
Další ministři byli za Pilným kvůli rozpočtu. „Ořezaný na kost,“ říká Ludvík

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) byli na ministerstvu financí s požadavkem na navýšení rozpočtu. Na zdravotnictví by navýšení mělo být o dvě miliardy korun proti prvnímu návrhu. Peníze by měly jít do nemocnic, které jsou přímo řízeny ministerstvem, na strategické investice a na dotační programy. Brabec chce navýšení o 280 milionů korun.

Ludvík šel původně na jednání s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) s požadavkem na navýšení o více než tři miliardy korun. Po schůzce ale ministerstvo zdravotnictví snížilo svoje požadavky na dvě miliardy korun.

Podle Ludvíka je částka dvě miliardy „ořezaná na kost“. Jednání s Pilným si ale chválil, bylo podle něj velmi racionální. „Šli jsme kapitolu po kapitole, položku po položce. Ale samozřejmě, že finance bojují. Finální rozhodnutí bude určitě na vládě,“ řekl novinářům po schůzce.

MILOSLAV LUDVÍK - foto: jan zatorsky

Návrh počítající pro zdravotnictví s necelými sedmi miliardami je podle Ludvíka dokonce o 1,25 miliardy nižší než současný rozpočet. Před jednáním ministr řekl, že peníze chce na strategické investice a dotační programy, například na rezidenční místa pro mladé lékaře.

Brabec chce po Pilném o 280 milionů víc

V programu ochrany krajiny jde podle Brabce o tisíce malých projektů, například sečení vzácných luk. Chtěl by i peníze na kompenzace pro státní podniky, kterým je hospodářská újma kvůli ochraně přírody hrazena státem.

Například státní podnik Lesy ČR chce podle dřívějších informací roční náhradu újmy zhruba 72,5 milionu korun, další peníze by šly Vojenským lesům a statkům.

„Nejdu tam žebrat, včera jsem slyšel nějaké zmínky o tom, kdo si jde pro nějaké zlaťáky. Správný ministr financí se má o každou kačku prát jako eskymácký pes, což si myslím, že dělal pan (Andrej) Babiš (ANO), dělá to i pan Pilný,“ řekl ministr.

,