HÁDKA VE SNĚMOVNĚ

Černochová si s Schillerovou vjely do vlasů. Rýsuje se nová hašteřící se dvojička

HÁDKA VE SNĚMOVNĚ
Černochová si s Schillerovou vjely do vlasů. Rýsuje se nová hašteřící se dvojička

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nekonečně dlouhá schůze Poslanecké sněmovny přinesla také třaskavý souboj mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a exšéfkou státní kasy a současnou předsedkyni poslaneckého klubu hnutí ANO Alenou Schillerovou. Černochová vystartovala po Schillerové kvůli směně pozemků mezi Vojenskými lesy a Lesy České republiky. Ministryně to označila tunelem za bílého dne. Schillerová se bránila s tím, že o ničem nevěděla a pro nic nehlasovala. To však Černochová rozporovala a uvedla, že pokud byla přítomná na schůzi vlády, tak hlasovat musela. Poslankyně ODS pak sklidila velký potlesk.

Souboj obou dam nechal vzpomenout na ostré bitvy mezi sociálnědemokratickým poslancem Davidem Rathem s Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Oba političtí matadoři se bezpočetně střetli v ostré debatě během schůzí sněmovny. Podobný souboj včera před půlnocí předvedla Jana Černochová spolu s Alenou Schillerovou a může se tak zdát, že v současném volebním období se ještě několikrát střetnou.

Schillerová totiž v roli opoziční poslankyně vystoupila okolo 23. hodiny večer s kritikou ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, podle kterého by měl při zajištění nějaké nekalosti nebo podnětu na svém resortu povolat profesionální tým auditorů a kontrolorů, protože ona sama to po celou dobu své vlády prováděla.

To však vytočilo Černochovou, která okamžitě uvedla příklad, kdy Schillerová takto nepostupovala. „Kde jste byla, když se projednávala na vládě směna pozemků mezi Vojenskými lesy a Lesy ČR, kterou pan ministr Jurečka a já jsme zastavili prakticky tři dny před vypršením lhůty, kdy by vstoupila v platnost tak zvaná inominátní smlouva, která zcela bezprecedentním způsobem řešila směny pozemků naprosto nerovnoměrně nevyvážených, kde to byl skutečně, já to slovo řeknu – tunel za bílého dne. Kde jste, paní Schillerová, byla? Jak jste hlasovala? Hlasovala jste pro nebo jste se zdržela? Vy, strážkyně kasy, vás nezajímalo, že k tomu nemáte znalecké posudky?“ ptala se rozčíleně Černochová.

Schillerová však útok nepřešla a s ledovým klidem se snažila argumentovat. „Tak já jsem nebyla ministryní obrany, já jsem vyzvala teď svého bývalého vládního kolegu, ať to jde vysvětlit,“ řekla Schillerová, která byla přerušena pokřikující Černochovou. Ta jí hlasitě vysvětlovala, že v té době byla Schillerová členkou vlády. „Členkou vlády jsem byla. Chápete, že v tuto chvíli bude reagovat ten, kdo zná detail. Já jsem ho o to požádala,“ dodala Schillerová, než byla znovu přerušena Černochovou.

Do debaty vstoupila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), aby obě dámy na sebe nepokřikovaly. „Prosím, nepokřikujte na mě. Ano, děkuju, paní předsedkyně. A já se domnívám, že… a nebudu to hájit, já osobně neznám detail, nemohu znát detail všeho. Stoprocentně jsem k tomu měla stanovisko. Ale předpokládám, že i vy jste si udělala nějaké audity,“ řekla Schillerová.

Schillerová se však vítězství v argumentování nechtěla vzdát a vystoupila po své řeči ještě jednou. Tím však rozdmýchala ještě více emocí a spustila na sebe smích z vládních lavic. „Tak paní ministryně Černochová se mě ptala, jak jsem hlasovala. Tak já jsem si to mezi tím ověřila, protože chápete, že si nemůžu za čtyři roky všechna hlasování pamatovat. Ale ta významná si pamatuji. Takže já jsem nehlasovala, protože nehlasoval nikdo z členů vlády. To bylo i v části pro informaci,“ uvedla Schillerová.

Nahrála tím ale Černochové, protože pokud se něco objevuje v oddíle C při jednání vlády, tak se o tom na konci hlasuje. „I když něco máte na vládě v céčku a je to tam mlčky projednáno, tak o tom hlasujete, a hlasujete pro, samozřejmě, přečtěte si jednací řád. A jestli jste si čtyři roky myslela, že o něčem nehlasujete, tak je to ještě horší, než si myslíme teď my všichni,“ řekla Černochová, která spustila smích a potlesk od vládních poslanců.

Opoziční poslankyně se však nechtěla z debaty utéct a uvedla, že se skutečně nehlasuje. „Paní ministryně, prosím vás, máte část rozpravu, tam se hlasuje, máte část b bez rozpravy, ta se hlasuje jako celek, a pak máte část pro informaci, o té se nehlasuje,“ řekla Schillerová a obdržela potlesk od opozičních poslanců.

Černochová na to zareagovala a uvedla, že je situace horší než si myslela. „Paní vicepremiérka, doktorka práv Alena Schillerová, řekla, že se o bodě C na vládě nehlasuje. Dovolte mi odcitovat z článku 6 zásady rozhodování jednání a řízení schůzí vlády, je to článek 15. O návrzích závěrů ke všem materiálům zařazeným do části C programu schůze vlády vláda rozhoduje jedním hlasováním. Usnesení vlády k těmto jednotlivým materiálům jsou pak přijata stejným poměrem hlasů. Tak možná příště, paní Schillerová,“ poučila exministryni financí a bývalou vicepremiérku Černochová.

Schillerová poté nechala vystupovat další řečníky a s odpovědí vystoupila až po dalších 40 minutách. „Já jenom velice stručně na paní posl – ministryni, pardon – ministryni Černochovou. Já jsem vás svedla na scestí, za což se omlouvám, když jsem vám řekla, že to bylo v části C. Potom byste měla pravdu, že by to byla ta část bez rozpravy a o té se hlasuje jedním hlasováním. Ale ono to nebylo v části C, to byla moje chyba, to se omlouvám, že jsem řekla, že to bylo v části C, bylo to v části pro informaci, což jsem si ověřila nejen u pana bývalého ministra Metnara, ale ještě i na agendě úředníků, kteří už tam nepracují, ale pracovali na této agendě. Takže to byla moje chyba označením toho C. Pak byste měla pravdu. Ale to v části C nebylo,“ zakončila Schillerová souboj obou političek.