Lex Babiš? Dotace i vliv ministr financí asi stejně neztratí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Za tři týdny začne platit novela zákona o střetu zájmů, kterou poslanci ve středu schválili i přes veto prezidenta Miloše Zemana. Vicepremiér a majitel koncernu Agrofert Andrej Babiš (ANO), na kterého zákon dopadne nejcitelněji, se chce svých firem do té doby zbavit. Aby dosáhl na peníze z veřejných rozpočtů, „zaparkuje“ je zřejmě do svěřenského fondu. Nepřijde tak o dotace a nejspíš ani o vliv na jejich chod. Že by se jednalo nakonec pouze o symbolickou normu však ČSSD odmítá. Podle opozice tím však účel zákona Babiš obejde.
„Převod firem do svěřenského fondu je podle mého názoru obcházení účelu zákona o střetu zájmů. Čerpání dotací je otázka morálky a určité politické etiky. Řada států v Evropě obdobný zákon nepotřebuje, protože politik při nástupu do funkce udělá tlustou čáru za aktivním podnikáním a naplno se věnuje veřejné funkci. U nás je to bohužel jinak,“ řekl pro deník Echo24 poslanec Martin Plíšek z TOP 09, který stojí za zpřísněním zákona.
Podle něho se nemohou firmy, ve kterých člen vlády drží alespoň čtvrtinový podíl, ucházet o veřejné zakázky, čerpat nenárokové dotace nebo investiční pobídky. Druhý návrh, se kterým přišel ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD), zakazuje členům vlády vlastnit tištěná periodika či provozovat televizní a rozhlasové vysílání. Zákaz se však nevztahuje na internetová média.
Sociální demokracie pokládá přijetí zákona za úspěch. Toho, že by neshody premiéra Bohuslava Sobotky s Andrejem Babišem mohly poškodit ČSSD u voličů, se strana neobává. „Česká politika a veřejná správa dostala jasnější a také přísnější pravidla pro střet zájmů. Byl to dlouhý zápas, ale věřím, že čas potvrdí správnost tohoto kroku. Vyhroceně mohou věc chápat spíš někteří voliči hnutí ANO, kteří věří mediálním steskům Andreje Babiše, který očerňuje koaliční partnery jak na běžícím pásu,“ komentoval pro Echo24 ministr Jan Chvojka.
Poslanci ANO se drali za šéfa
Novelu zákona o střetu zájmů poslanci odhlasovali již potřetí ve středu po poledni. Ve sněmovně byla norma projednávána téměř rok. Proti byli hlavně poslanci hnutí ANO, kteří během finálního hlasování na ostatní členy sněmovny zdlouhavě apelovali, aby od schválení normy upustili. Ruku pro zákon nezvedli ale také někteří poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie, poslanci za Úsvit se hlasování zdrželi.
„Postup poslanců hnutí ANO byl pouze o byznysu jejich předsedy. Nebyli aktivní při druhém čtení, kdy se mohly navrhovat pozměňovací návrhy, nepřicházeli s žádnými protinávrhy. Nyní vystupovali až v momentu, kdy se zákon už nedal upravovat a kdy jsme měli hlasovat pouze o vetu prezidenta republiky. Z mého pohledu to odflákli a nemakali,“ doplnil Plíšek z TOP 09.
Podle ministra Chvojky poslanci z ANO za celou dobu projednávání zákona nepředložili ani jeden konstruktivní návrh. „Osobní útoky na zastánce návrhu byly nedůstojné, obstrukční protahování jednání bylo zbytečné,“ uvedl. Dohru bude mít schválení zákona nejspíš u Ústavního soudu. Ústavní stížnost již dříve avizoval prezident Miloš Zeman i poslanecký klub hnutí ANO.
Babiš se firem zbaví do konce ledna
Cílem zákona zákona o střetu zájmů je podle Andreje Babiše dostat ho z politiky. Normu považuje za součást politického boje, za kterým stojí šéf TOP 09 Miroslav Kalousek a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kritickými slovy na účet předsedy vlády přitom nešetřil. „Pan premiér žije ve světě politiky, ve světě lží a podrazů. Pokud mu to vadí, neměl jít se mnou do vlády. Tehdy to ale neřekl a teď se probudil devět měsíců před volbami,“ řekl. Kritiku Babiš zopakoval i na Facebooku:
Andrej Babiš by měl svůj střet zájmů vyřešit do konce ledna. „Mám tři možnosti. Můžu rezignovat. Takovou radost jim ale neudělám. Můžu vyhovět zákonu a zbavit se Agrofertu. Nebo neudělám nic a mé firmy přijdou o dotace,“ prohlásil po schválení zákona šéf státní kasy. Již dříve uvedl, že se akcií Agrofertu zbaví. Jak to provede, zatím není jasné. „Nechci o tom mluvit. Jak se zbavím firem, není ještě jasné. Bude to ale složité a nákladné,“ uvedl.
Proti výrokům Babiše se ohradil šéf kabinetu Sobotka, podle něho by měl Babiš přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů a soustředit se na plnění programu vlády a fungování ministerstva financí. Kriticky reagoval také na Twitteru:
Podle toho, jak nepřiměřeně reaguje miliardář Babiš na zpřísnění střetu zájmů je evidentní, že veř.zájem opravdu zákonnou ochranu potřebuje.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 11. ledna 2017
Již dříve se mluvilo o tom, že by Agrofert mohl Andrej Babiš převést na svěřenský fond. Ten by mohla zastřešit třetí z firem, ve kterých Babiš figuruje jako stoprocentní akcionář – Kostelecké maso uzeniny. Ta se nedávno přejmenovala na AGABSY, v jejímž čele stojí Babišův dlouholetý právník Alexej Bílek, šéf Agrofertu Zbyněk Průša a Babišova partnerka Monika Babišová.
Vliv však na své firmy ministr financí nejspíš i tak neztratí. Do čela fondu se postaví správce, který sice postupuje na vlastní pěst. Základní dohled však zakladatelovi fondu zůstává. I přesto půjde o jednu z největších vlastnických transformací v porevoluční historii. Pod Agrofert nyní spadá více jak 250 firem včetně mediálního domu Mafra, vydavatele Mladé fronty Dnes nebo Lidových novin. Dále vlastní koncern SynBiol, pod který spadá „fond“ Hartenberg Holding. Přes něj šéf státní kasy investuje společně s exmanažerem Penty Jozefem Janovem peníze ve zdravotnictví.
Jde o soubor majetku, nad kterým ztrácí jeho majitel přímou kontrolu. Na starosti ho má správce. Tím může být i zakladatel fondu v případě, že je správců více. Stanovit se může také tzv. obmyšlený, tedy osoba, která bude čerpat z majetku uloženém ve fondu podíl ze zisku. Svěřenský fond nemá charakter právního subjektu, podléhá však dohledu České národní banky. Může být i odvolatelný tak, aby vlastník majetek v budoucnu získal zpět. „Pravděpodobné je, že Babiš zvažuje nějakou formu fondu, který se v angličtině označuje jako ‚slepý‘. V daném případě by se nemohl podílet na kterémkoli rozhodnutí svěřenských správců ani získávat informace o těchto rozhodnutích či o stavu majetku ve fondu,“ uvedl James Turnbull z Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů.