Izrael komentuje Asadovo krematorium

Je třeba zabít Asada, vyzývá izraelský ministr

Izrael komentuje Asadovo krematorium
Je třeba zabít Asada, vyzývá izraelský ministr

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Režim Bašára Asada přirovnává Yoav Galant, izraelský ministr výstavby, k nacistickému režimu za druhé světové války. Syrského prezidenta v úterý obvinil z plynování svých vlastních lidí, spalování jejich těl a páchání zločinů proti lidskosti, které svět neviděl od doby, kdy Adolf Hitler zavraždil šest milionů Židů, píše server Newsweek.

„Překročili jsme červenou linii a je čas doslova zlikvidovat Asada,“ řekl Galant listu Jerusalem Post. Byla to reakce na pondělní informace americké vlády, že Asadův režim vytvořil na předměstí Damašku poblíž vězeňského komplexu Sidnájá krematorium, kde se zbavuje těl vězňů. Podle Stuarta Jonese z ministerstva zahraničí Washington tvrdí, že zde bylo oběšeno tisíce lidí, podle Amnesty International je za poslední čtyři roky obětí až 13 000. Jejich masová likvidace má tak být zakryta a důkazy zničeny.

Ministr Galant pro izraelské Army Radio označil Bašárovo počínání za „genocidou oponentů“ a řekl také, že by měl tohoto alavitu nahradit umírněný sunnitský vůdce.

Sedm let běsnící válka způsobila destrukci Sýrie, připravila o život 300 tisíc lidí a miliony vyhnala ze svých domovů. Zapříčinila také vzestup džihádistických skupin jako IS nebo Nusra Front.

Zatímco Izrael zaujímal od konfliktu zprvu odstup, několikrát také přímo intervenoval, a to když hrozilo ohrožení jeho bezpečnosti. Odpálením střel zabránil stát přesunu zbraní z Íránu šíitské libanonské skupině Hizballáh, která podporuje Asadův režim.

Izrael se bojí, že jak Hizballáh, tak Írán zvyšují své zájmy v Sýrii, čímž ohrožují hranice. Íránské konzervativně náboženské vedení navíc trvale vyzývá ke zničení Izraele.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu k Asadovu počínání dosud mlčel. „Do této záležitosti se nevměšujeme. Jen se ujišťujeme, že se ze Sýrie nestává odpalovací rampa útoků na Izrael,“ sdělil podle serveru Newsweek.

Když americký prezident Donald Trump minulý měsíc zareagoval na Asadovy chemické útoky, Netanjahu vojenskou akci podpořil a obvinil syrského prezidenta z používání zbraní proti svým lidem. Vyzval, že by takové zbraně měly zmizet z povrchu země.

Je třeba zabít Asada, vyzývá izraelský ministr Yoav Galant - Flickr – Israel Defense Forces

 

, tp