Katarský princ se neodvolal

Katarský princ za vazbu v Česku odškodné nedostane

Katarský princ se neodvolal
Katarský princ za vazbu v Česku odškodné nedostane

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání se vzdal snahy získat od českého státu odškodné 225 tisíc korun za nezákonné vazební stíhání. Proti dubnovému rozhodnutí soudu, že nemá na odškodné nárok, se neodvolal. Informuje o tom server Lidovky.cz. Soud tehdy zároveň uznal, že Sáního práva byla porušena. Sání byl v Česku po vleklém procesu odsouzen za sexuální styky se školačkami k 11 měsícům vězení a k vyhoštění.

„Lhůta pro odvolání uplynula, odvolání ve věci neevidujeme,“ potvrdila serveru Hana Wagnerová, zástupkyně tiskové mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2, jenž spor Sáního a českého ministerstva spravedlnosti rozhodoval.

Ilustrační foto - Foto: Shutterstock

Sáního právní zástupkyně Anna Větrovská považuje rozhodnutí soudu za vítězství svého klienta. Ačkoliv kompenzaci mu soud nepřiznal, v podstatě sporu se podle ní postavil na jeho stranu. „Rozsudek konstatuje postupem českých soudů porušení práva nebýt zbaven osobní svobody jinak než ze zákonem stanovených důvodů a v souladu s řízením stanoveným zákonem. Toto konstatování bylo pro žalobce cílem a podstatou tohoto řízení,“ vysvětlila serveru Větrovská, proč nakonec její klient nevyužil možnosti odvolání.

Sání byl ve vazbě od svého zadržení v září 2004. K porušení jeho práv vyplývajících z Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod došlo podle verdiktu následným rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 2 i nadřízeného pražského městského soudu. Oba soudy ho totiž odmítly propustit z cely, ačkoliv tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl v dubnu 2005 o jeho předání do Kataru. Sání tak ve vazbě zůstal o 4,5 měsíce déle, než měl, dokud Nejvyšší soud nepřerušil jeho trestní stíhání.

Žalované ministerstvo spravedlnosti argumentovalo tím, že vazbu nelze považovat za nezákonnou, protože Sání byl následně odsouzen. Osobní svobodu by ztratil tak jako tak, protože české soudy mu po vleklém procesu uložily trest vězení ve zcela stejném rozsahu, jaký měla jeho vazba.

,

14. srpna 2017