Volby ve třech státech

Poslední stéblo naděje: Příznivci Clintonové žádají přepočítání hlasů

Volby ve třech státech
Poslední stéblo naděje: Příznivci Clintonové žádají přepočítání hlasů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Oddaní stoupenci poražené prezidentské kandidátky Hillary Clintonové svou favoritku vyzývají, aby nechala přepočítat hlasy odevzdané ve třech amerických státech. Napsal to list The New York Times s tím, že jde o poslední stéblo, kterého se příznivci bývalé první dámy chytají ve snaze zmařit nástup Donalda Trumpa do Bílého domu. Žádost o přepočítání ve státě Wisconsin ve čtvrtek podala neúspěšná kandidátka Strany zelených Jill Steinová.

Clintonová by prý měla zpochybnit hlasování v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu, kde podle oficiálních údajů zaostala za Trumpem o mizivý počet hlasů. Stoupenci Clintonové se podle amerického listu opírají o analýzu uznávaných odborníků, podle nichž by mělo ruční přepočítání hlasů vyloučit možný zásah hackerů.

Steinová podle agentury Reuters podala žádost o ruční přepočítání ve Wisconsinu a shromáždila už požadovanou kauci 2,5 milionu dolarů (64 milionů korun). Další miliony chce získat na žádost o přepočítání hlasů v Pensylvánii a Michiganu. Lhůta pro takovou žádost vyprší v obou státech příští týden.

Hillary Clintonová - Foto: Shutterstock

Steinová ve volbách neuspěla, celostátně shromáždila méně než jedno procento hlasů. Kandidátka zelených prohlásila, že svou žádostí nechce pomoci Clintonové. Podává ji prý proto, že jí záleží na důvěryhodných výsledcích.

Počítačový expert Alex Halderman z michiganské univerzity soudí, že jediným způsobem, jak zaplašit pochyby o výsledku hlasování, je prověřit odevzdané volební lístky a elektronická hlasovací zařízení v „kritických státech“. Halderman nicméně uvedl, že žádné důkazy o útoku hackerů nemá.

V táboře samotné Clintonové návrhy na přepočítání hlasů nemají podporu, upozorňuje The New York Times. Je prý vysoce nepravděpodobné, že by mohlo výsledek voleb zvrátit. Je navíc časově náročné a nákladné.

Mezi aktivisty Demokratické strany zarmoucenými vítězstvím Trumpa ale výzvy k přepočítání neutichají. Povzbudila je navíc informace o tom, že Clintonová získala ve volbách o dva miliony hlasů víc než její soupeř. Trump se stal vítězem díky vyššímu počtu získaných volitelů, ale v absolutních číslech nad Clintonovou nevyhrál. Konspirace o zmanipulování voleb mohou žít po léta vlastním životem, konstatoval americký list.

,

24. listopadu 2016